Jak obléci internet

Jedna (možná víc) z našich TV stanic nabízí, že za několik desítek korun měsíčně umožní internetové TV vysílání bez reklam. Nejsem divákem této televize, ale tato zpráva mě zaujala. Nedávno jsem se totiž zúčastnil zajímavé diskuse “na dálku” o tom, jak by vypadal internet, kdyby jej vymyslely telekomunikační firmy.

Jeden můj známý z USA argumentoval tím, že klíčovou expertízou telekomunikačních společností je účtování, a ne telekomunikační přenos. Podle něj by internet vynalezený telco firmami vypadal úplně jinak než dnes – byl by hodně rozdělený, zpolitizovaný a na řadě úrovní zpoplatněný. V té diskusi jsme se shodli, že to, že tehdejší telekomunikační operátoři nechali internet vzniknout na bázi ne nějakých dělících mantinelů, umožňujících co nejvyšší zpoplatnění, ale na bázi neutrálního protokolu TCP/IP, byl zázrak.

Protokol TCP/IP vznikl před několika málo desítkami let. Umožnil internet a svět, jak ho dnes známe. Asi největší, možná jedinou významnou nevýhodou našeho internetu je nedostatek soukromí. Protokol TCP/IP soukromí neřešil. Je možné argumentovat, že i právo na lidské soukromí v našem jiném, hmotném světě možná nevzniklo spolu se zrodem homo sapiens, ale nejspíše se vyvíjelo po tisíce let. V současnosti máme v hmotném světě dost zavedená pravidla na ochranu našeho soukromí a tato pravidla se převážně dodržují – lidé chodí oblečení (jak argumentoval můj známý v té diskusi), naše dopisy nemůže každý jen tak přečíst, považujeme za slušné nešířit dál informace o kamarádovi nebo kamarádce, které jsme se dozvěděli soukromě, tj. informace byla určená jen pro nás.

Na internetu nyní jde o to vytvořit podobné zvyklosti a práva jako v našem hmotném světě. Přimlouvám se velice za to, aby další internet byl spíše postupným “oblékáním” našeho současného internetu než změnou pravidel a návratem ke “světu telekomunikačních firem” panujícím před internetem. Tedy aby uživatelé internetu za něj nadále nemuseli prakticky nic nebo velmi málo platit a současně abychom mohli své soukromí účinně chránit.

Dalším černým scénářem je možnost, že internet bude všemožně zpoplatněn a současně se z našeho soukromí stane zboží – tedy že si bude možné naše osobní údaje od nás odkoupit a pak už žádné soukromí na interentu ani nebudeme legálně mít. To je scénář hororový, avšak reálně možný.

Moje optimistická varianta (účinná ochrana soukromí před korporacemi a veřejnými institucemi s minimálními poplatky) je odůvodnitelná jedině inovacemi – optimismus vidím v rozvoji open source kódu, open licencí, ve vytváření globálních komunit, které se propojují v horizontálních a nikoliv vertikálních centrálních strukturách.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je úterý 22. září 2020

Očekáváme v 19:00 22°C

Celá předpověď