Jablotron: Dělá svět bezpečnější. Chytrými věcmi

foto Výkonný ředitel a spolumajitel Miroslav Jarolím je přesvědčen, že cestou k budoucímu úspěchu Jablotronu je fungující skupina samostatných firem.

Rok 2020 měl být pro Jablotron výjimečný. Že bude až tak výjimečný, nikdo nečekal. Život se však nezastavil: Firma pokračuje ve vývoji a výrobě chytrých produktů se špičkovou technologií, které – jak říkají odborníci z firmy – dokážou ovládat i děti.

Fotogalerie

Stejně jako všichni okolo i Jablotron se musí popasovat s pandemií koronaviru. Navzdory celé řadě preventivních opatření, které společnost od jara přijala, se úspěšně daří plnit plán prodejů, což přináší důvod k opatrné radosti. „Jsme exportně zaměřená firma, oslabení koruny vůči euru nám pomohlo. A protože se rušila spousta akcí a veletrhů, našli jsme další úspory v rozpočtu,“ přibližuje obchodní ředitel Ladislav Šilhán. V celé situaci vidí zejména příležitost: „Aktuální stav nás donutil najít rychleji jiné cesty, jak oslovovat zákazníky. Pružně jsme proto začali organizovat online školení montážních partnerů a mnohem více se zaměřujeme na online marketing. Druhá vlna nákazy nás tedy zastihla mnohem lépe připravené,“ dodává Šilhán.

Firmy sdružené ve skupině Jablotron Group sponzorsky dlouhodobě podporují nejrůznější projekty z oblasti regionálního rozvoje, vědy, výzkumu a občanské společnosti. Od roku 2016 se dárcovskou činností skupiny zabývá Nadace Jablotron. V prosinci oslaví firma 30 let fungování na trhu. V tichosti a bez pompy, nicméně s nadějí, že i následující roky budou úspěšné.

O dosavadních výzvách, plánech do budoucna i dalších aktivitách firmy Jablotron Alarms a. s., jedné ze společností skupiny Jablotron Group, hovoří spolumajitel a výkonný ředitel Miroslav Jarolím.

Jaká podnikatelská výzva byla pro vás nejnáročnější?

Aktuální výzva, která evidentně stále ještě nekončí, je asi tou, na kterou se dá nejhůř připravit. Vyvozovat nějaké závěry bude možné až s určitým časovým odstupem. Za zajímavou a vlastně i dobře zvládnutou považuji akvizici firmy SV-Agency (nyní Jablotron Security a. s.) a hlavně její rychlou restrukturalizaci tak, aby spolu s alarmem od Jablotronu nabídla zákazníkům taky kvalitní službu ochrany majetku. Ta přináší klientovi opravdové řešení situace, když dojde k poplachu. Také projekt Kruh (partnerský systém ochrany majetku a osob) je mou myšlenkou. Dnes jsou tyto firmy pevnou součástí našeho tuzemského byznysu.

Jak vás ovlivnila pandemie covid-19 a jaké máte plány do budoucna?

Provedli jsme několik úsporných opatření a pracujeme ve velmi omezených podmínkách. Pro některé provozy je to značná komplikace, ale nepláčeme a nehroutíme se. Pracujeme na dokončení nové hardwarové platformy pro budoucí řady alarmů. Věříme, že jakmile se situace uklidní, představíme klíčovým partnerům první novinky. Snad brzy skončí tohle období, kdy každý z nás denně řeší věci, které si donedávna nedokázal ani představit. Vyjdeme z toho posíleni a spolu s distribučními partnery se vrátíme k léty ověřené cestě. S novou řadou alarmů chceme oslovit další partnery a přinést značku Jablotron na nové trhy ve světě.

Podporujete nějaký charitativní projekt?

Jablotron vždy podporoval finančně i materiálně řadu prospěšných projektů z oblasti vzdělávání, zdravotnictví, pomoci potřebným apod. V rámci Jablotron Group vznikla v roce 2016 Nadace Jablotron, která převzala veškeré aktivity pod svá křídla a projektů stále přibývá. Máme velkou radost z toho, co ve spolupráci s nadací vzniká a že můžeme mnoha lidem i organizacím pomoci. Jablotron podporuje také řadu zajímavých a záslužných aktivit svých zaměstnanců, kteří se aktivně zapojují.

V čem je vaše firma přínosem pro české hospodářství? Na co jste hrdí?

Jsme čistě česká firma, určitě chceme v Česku „daňově“ zůstat a být i nadále na špičce oboru. Navíc Jablotron je v regionu vyhledávaným zaměstnavatelem a jsme rádi, že nemálo zaměstnanců pracuje v našich firmách řadu let. Jsme si plně vědomi společenské odpovědnosti spojené s lokalitami, ve kterých podnikáme. Samozřejmě budeme pokračovat v podpoře zajímavých startupů. O činnosti Nadace jsme již hovořili, všechny její projekty jsou uvedeny na www.nadacejablotron.cz. Jsme velmi rádi, že se i nadále daří podporovat mnoho prospěšných lokálních projektů.

Jaký máte vztah k inovacím a technologiím?

Jsem si jistý, že většina Jablotroňáků má tato slova „v genech“.

V jednoduchosti je síla

Na začátku byla čtveřice zručných techniků s vizí a chutí podnikat. Za třicet let se jí podařilo vybudovat firmu o téměř 200 lidech, celá skupina Jablotron Group čítá něco přes 600 zaměstnanců. Společným jmenovatelem všech je nadšení pro věc, snaha posouvat věci dopředu a houževnatost, která pomáhá překonávat dílčí problémy.

Od počátku zní krédo firmy: V jednoduchosti je síla. Také dnes Jablotron proklamuje, že „tvoří chytré věci jednoduché navenek“. Touha dobývat svět chytrými výrobky se špičkovou technologií už dnes není pouze o geografickém růstu, podnik rozšiřuje funkce nabízených systémů tak, aby si každý zákazník našel to svoje. Nabídka zabezpečovací techniky se dynamicky rozvíjí a roste, přesto se objevují stále nové příležitosti, ať už se jedná o poptávku po malých, levných systémech, nebo naopak po rozsáhlých instalacích v průmyslových objektech. Významným trendem je automatizace procesů v domácnostech i podnikání, ale také ekologické a ekonomické aspekty provozu budov, které chytré systémy pomáhají optimalizovat.

Jablotron má stále kam růst, na koho cílit a v čem zlepšovat parametry především nově připravovaných systémů. V každém jednom roce třicetiletého působení na trhu zabezpečovací techniky se firma mohla z něčeho poučit a z nabytých zkušeností čerpat dále. Rok třicátý je mimořádně poučný. Nezbývá než věřit, že společnost dobře připravil na úspěšné (a snad i klidnější) roky nadcházející.

Jablotron v číslech

  • 606 zaměstnanců miliardy korun
  • 3 obratu v roce 2019
  • 200 milionů korun rozděleno v dárcovských aktivitách

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

33°C

Dnes je sobota 19. června 2021

Očekáváme v 13:00 33°C

Celá předpověď