Izraelští vojáci v uprchlickém táboře u Jericha zabili pět ozbrojenců

foto Ilustrační foto - Izraelský voják na checkpointu Maccabim u Bejt Choron 2. listopadu 2022.

Tel Aviv - Izraelští vojáci dnes při zátahu v uprchlickém táboře u Jericha na okupovaném Západním břehu Jordánu zabili pět ozbrojenců. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na izraelské bezpečnostní činitele. Dva z mrtvých podle nich byli podezřelí z lednového pokusu o útok na restauraci v izraelské osadě Vered Jericho na Západním břehu.

Palestinské ministerstvo zdravotnictví informovalo, že tři lidé dnes utrpěli zranění, z toho jeden je v kritickém stavu. O mrtvých se nezmínilo. Lídr politického křídla militantního islamistického hnutí Hamás Ismáíl Haníja je ale nepřímo potvrdil, když ozbrojence označil jako "mučedníky".

Lednový pokus o útok na restauraci, v níž bylo v té době asi 30 lidí, se údajně nezdařil kvůli tomu, že ozbrojencům selhala zbraň. Izrael tvrdí, že útočníci, kteří pak z místa uprchli, byli z Hamásu. Dnes je chtěl zadržet. Hamás ovládá pásmo Gazy, část jeho radikálů je ale i na Západním břehu Jordánu.

V oblasti v poslední době panuje zvýšené napětí, které posiluje obavy z další eskalace násilí. Izraelské jednotky podnikají už měsíce zátahy na Západním břehu Jordánu v souvislosti se sérií útoků, které se v Izraeli staly loni. Armáda je v nejvyšším stavu pohotovosti od 27. ledna, kdy palestinský ozbrojenec u synagogy ve východním Jeruzalémě zastřelil sedm lidí.

Spojené státy i mezinárodní organizace, jako je OSN, vyzývají Izrael i Palestince ke klidu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 22. března 2023

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď