Izraelský prezident pověří sestavením vlády Bennyho Gance

foto Ilustrační foto - Benny Ganc, někdejší náčelník generálního štábu a lídr centristického uskupení Modrá a bílá, u voleb.

Jeruzalém - Izraelský prezident Reuven Rivlin pověří sestavením nové vlády vůdce druhé nejsilnější parlamentní strany Bennyho Gance. Po jednání prezidenta s představiteli parlamentních stran to dnes oznámil Rivlinův úřad, informovala agentura AP. Volby 2. března vyhrála strana Likud. Její předseda a dosavadní premiér Benjamin Netanjahu neúspěšně vyzval Gance k sestavení vlády národní jednoty, která by bojovala proti šíření koronaviru.

"Zítra (v pondělí) kolem poledne prezident pověří úkolem sestavit vládu předsedu Bennyho Gance," uvedl prezidentský palác v prohlášení. Předseda strany Modrá a bílá Ganc podle izraelských médií usiluje o sestavení menšinového kabinetu. Ve volbách z minulého týdne nezískali ani Likud a jeho spojenci, ani Modrá a bílá a její partneři parlamentní většinu. Vládu se nepodařilo žádnému z táborů sestavit ani po dvojích volbách z loňského roku.

Podle izraelských sdělovacích prostředků zástupci arabské kandidátky, která obsadí 15 ze 120 křesel, sdělili prezidentovi, že jako premiéra podpoří Gance, avšak nesouhlasí s vládou národní jednoty. Arabské strany zastupují pětinu Izraelců, ale ve vládě zatím nikdy nebyly. Jejich koalice je po Netanjahuově Likudu a Gancově uskupení Modrá a bílá v zákonodárném sboru třetí nejsilnější. Arabové sdělili, že do Gancova kabinetu nechtějí vstoupit, ale budou ho podporovat při hlasování.

Jedním z důvodů, proč se Ganc brání být ve vládě s Netanjahuem, je soudní stíhání nynějšího premiéra. Izrael zavedl drakonická opatření proti šíření koronaviru a zakázal shromaždování více než deseti lidí. Ministr spravedlnosti kvůli tomu omezil i činnost soudů na nezbytné úkony. Netanjahu je viněn z korupce ve třech kauzách a proces ním měl začít v úterý. Kvůli ochranných opatřením byl ale přesunut na květen.

Avigdor Lieberman, který řídí stranu ruských imigrantů Izrael je náš domov a má sedm poslaneckých křesel, odmítá být ve vládě podporované Araby, jelikož je nepovažuje za loajální izraelské občany. Netanjahua vyzval, aby odstoupil, protože je trestně stíhaný.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je neděle 12. července 2020

Očekáváme v 9:00 17°C

Celá předpověď