Izraelský ministr: Palestinci nemají právo na svou zemi, protože nejsou národ

foto Ilustrační foto - Střet palestinských demonstrantů s izraelskými vojáky na hranici Pásma Gazy.

Jeruzalém - Palestinci nemají právo na svou zemi, protože žádný palestinský národ neexistuje. Na soukromé židovské akci ve Francii to v neděli prohlásil izraelský ministr financí Bezalel Smotrič, který stojí v čele krajně pravicové strany Náboženský sionismus. Palestinský národ je podle něj "výmysl" z doby před zhruba 100 lety, informoval dnes server The Times of Israel. Smotričovy výroky dnes kritizoval palestinský premiér Muhammad Ištajja, který je označil za důkaz "rasistické ideologie" izraelské vlády. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell vyzval izraelskou vládu, aby se od výroků svého ministra distancovala.

"Podle mezinárodního práva se národ definuje tím, že má svou historii, kulturu, jazyk, měnu a vedení. Kdo byl první palestinský král? Jaký je palestinský jazyk?" prohlásil v Paříži Smotrič. "Vymysleli si fiktivní národ v zemi izraelské, aby mohli bojovat proti sionistickému hnutí," dodal. "Přestaňte bojovat proti Státu Izrael, prohrajete," řekl také Smotrič.

Palestinský premiér tato vyjádření důrazně odmítl. Podle něj historie dokazuje vazbu mezi Palestinci a územím v Izraeli "od samého úsvitu dějin lidstva". "Jsme ti, co dali Palestině název," řekl Ištajja. "Tahle země je naše a Izrael je koloniální stát vytvořený kolonialisty a osadníky," dodal.

Šéf unijní diplomacie Borrell označil výroky za špatné, neuctivé a nebezpečné. "Je kontraproduktivní říkat tento druh věcí v atmosféře, která je stále napjatá," uvedl Borrell. Vyzval izraelskou vládu, aby se od výroků distancovala a začala jednat se všemi stranami, aby rozptýlila napětí. "Zcela odmítáme tento druh jazyka," řekl bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby.

Smotrič pronesl své výroky u vlajky, která zobrazovala Izrael v hranicích obsahujících okupovaná území z roku 1967 i Jordánsko. Kvůli tomu si Jordánsko coby sousední země povolala izraelského velvyslance. Už dříve jordánská diplomacie uvedla, že Smotričovy výroky jsou v rozporu s mezinárodním právem a mírovou dohodou mezi Izraelem a Jordánskem. Výroky odmítl rovněž Egypt, který byl první arabskou zemí, jež uzavřela s Izraelem mírovou dohodou.

Stát Izrael vznikl v roce 1948 na základě rezoluce OSN, která počítala se vznikem dvou států - židovského a arabského. Den po vyhlášení Státu Izrael vypukla izraelsko-arabská válka, protože arabské státy s plánem OSN nesouhlasily, kritizovaly mimo jiné velikost území židovského státu. Za této války (1948-1949) bylo vyhnáno z domovů na 700.000 Palestinců. Po šestidenní válce v roce 1967, kdy Izrael obsadil Pásmo Gazy, Západní břeh Jordánu a východní Jeruzalém, uprchlo ze země dalších přes 300.000 Palestinců.

Před vznikem Státu Izrael byla Palestina po rozpadu Osmanské říše mandátním územím Společnosti národů pod správou Británie. V roce 1920 byla většina z jejích tehdy asi 750.000 obyvatel muslimové. Židovská populace území začala výrazněji růst v souvislosti s nástupem diktátora Adolfa Hitlera k moci v roce 1933 a vyvražďováním Židů nacisty. V roce 1945 žilo na tomto území asi 1,8 milionu lidí, z toho zhruba třetina byli židé. Další emigranti z celého světa do země přicházeli po vzniku státu Izrael.

Smotrič proslul řadou kontroverzních výroků na adresu Palestinců, ale i neortodoxních židů a také komunity LGBT+. Tento měsíc si vysloužil kritiku rovněž od premiéra Benjamina Netanjahua za vyjádření na adresu vesnice Huvára na okupovaném Západním břehu, když řekl, že je třeba "ji vyhladit". Tato obec se stala koncem února dějištěm násilností, označovaných mnohými za pogrom, při nichž desítky židovských osadníků zapalovaly Palestincům domy a auta. Spouštěčem útoku byla smrt dvou Židů, které zabil palestinský radikál. Za výrok o vyhlazení Huváry se Smotrič posléze omluvil; učinil tak při návštěvě Spojených států druhý březnový víkend, kde proti jeho přítomnosti protestovalo několik stovek amerických Židů.

Smotrič dostal v koaliční vládě Benjamina Netanjahua také na ministerstvu obrany nově zřízenou funkci ministra, která mu dává pravomoce nad civilní správou více než poloviny okupovaného Západního břehu. Může tak zasahovat i do výstavby židovských osad, což je jedna z hlavních překážek pro mírové řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Smotrič prosazuje jejich rozšiřování.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je středa 31. května 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď