Izraelská vláda povolila kontroverzní pochod nacionalistů Jeruzalémem

foto Ilustrační foto - Pochod nacionalistických Izraelců v Jeruzalémě u Damašské brány. Uprostřed mává vlajkou poslanec Knessetu Itamar Ben-Gvir. 

Jeruzalém - Izraelská vláda povolila kontroverzní pochod židovských nacionalistů Jeruzalémem. Průvod, který 29. května projde srdcem muslimské čtvrti jeruzalémského Starého města, může podle agentury AP zažehnout nové násilnosti.

Úřad ministra pro vnitřní bezpečnost Omera Barleva uvedl, že pochod se uskuteční po "obvyklé trase" vedoucí přes Damašskou bránu ke Zdi nářků. Rozhodnutí dát pochodu zelenou bylo podle Barleva učiněno po konzultaci s policií.

Pochodu se každoročně účastní tisíce izraelských nacionalistů, kteří mávají izraelskými vlajkami, zpívají a někteří skandují protiarabské slogany, když procházejí kolem Palestinců a jejich obchodů.

Pochod má oslavovat obsazení východního Jeruzaléma Izraelem za šestidenní války v roce 1967. Izrael připojil východní Jeruzalém ke zbytku města, které nyní celé označuje za svou metropoli. Je to v rozporu s mezinárodním právem a Palestinci stále chtějí, aby byl východní Jeruzalém hlavním městem jejich budoucího státu.

Loňská válka v Gaze vypukla v době, kdy pochod právě začínal, a to i poté, co úřady na poslední chvíli změnily trasu, aby se průvod vyhnul Damašské bráně.

Staré město, které se nachází ve východním Jeruzalémě, v posledních týdnech zažilo řadu násilných střetů mezi izraelskou policií a palestinskými demonstranty. Plánovaný pochod by mohl vyvolat další nepokoje.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je středa 6. července 2022

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď