Izraelci opět protestovali proti návrhu soudní reformy

foto Demonstrace v izraelském Tel Avivu proti vládě premiéra Benjamina Netanjahua a jejímu návrhu soudní reformy, 18. března 2023.

Tel Aviv - Tisíce lidí v celém Izraeli dnes večer opět vyšly do ulic, aby jedenáctým týdnem pokračovali v celonárodních protestech proti vládě a jejímu návrhu soudní reformy. Ten už schvaluje postupně parlament. Změny podle kritiků omezí demokracii v zemi. Tisíce lidí v Tel Avivu podle agentury AFP mávaly modrobílými vlajkami v barvách Izraele, ale někteří také duhovými vlajkami komunity LGBT. Dav pochodoval městem za skandování hesel jako "Zachraňte demokracii!" Podle izraelských médií se protesty konají ve více než stovce měst a obcí.

Fotogalerie

"Přišel jsem s přáteli do Tel Avivu, abychom demonstrovali proti tomu, co nazývají reformou," řekl agentuře Reuters sedmačtyřicetiletý Ronen. Uvedl, že chce bránit demokracii před vládou, kterou obvinil z toho, že se ji snaží zničit.

"Dělám si starosti ne kvůli sobě, ale kvůli dcerám a vnoučatům. Chceme, aby Izrael zůstal demokratický a liberální a samozřejmě židovský, ale moc nás znepokojuje, že se naše země stává diktaturou," řekla AFP čtyřiašedesátiletá penzistka Naama.

Premiér Benjamin Netanjahu, který se loni v prosinci pošesté vrátil do čela vlády, tvrdí, že se ho demonstranti snaží sesadit. U soudů čelí ve třech případech obviněním z korupce, popírá však, že by se dopustil čehokoli špatného.

Návrh reformy má omezit pravomoci nejvyššího soudu a zvýšit vliv vlády na jmenování soudců, což kritici pokládají za ohrožení nezávislosti soudnictví. Netanjahu tvrdí, že jeho cílem je vyvážit dělbu moci, narušenou prý politizací soudnictví. Za sebou má spolu se svými nábožensko-nacionalistickými koaličními spojenci parlamentní většinu, ale jeho reforma soudnictví vyvolala obavy doma i v zahraničí. Jak změny směřují k ratifikaci, protesty eskalovaly, což ovlivnilo ekonomiku, včetně propadu měny. Od některých vojenských záložníků zazněly hrozby, že budou ignorovat povolávací rozkazy. Prezident Jicchak Herzog vyzval k odložení změn a ve středu představil alternativní plán, který ovšem premiér odmítl.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 30. května 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď