Izrael podle Zemana čelí útokům arabských zemí neustále od r. 1948

foto Pražský hrad vyvěsil izraelskou vlajku (na snímku z 15. května 2021) na podporu Izraele. Nahradil jí vlajku EU. Na Blízkém východě se v posledních dnech rozhořely boje mezi Palestinci a Židy, které si vyžádaly již desítky obětí.

Lány (Kladensko) - Izrael podle prezidenta Miloše Zemana od roku 1948 neustále čelí likvidačním útokům arabských zemí. Současný stav tak není nový. Sympatizuje s Izraelem jako demokratickým státem. Zeman to dnes řekl v pořadu Press klub rádia Frekvence 1.

Arabské země podle Zemana nezastírají, že chtějí Izrael zničit, přímo uvádějí "vymazat z mapy", uvedl. Zatímco Izrael je demokratickým státem, palestinská samospráva kromě jiného není podle Zemana legální. "Neuskutečnily se tam volby, přestože jejich termín už dávno uplynul, prezident Mahmúd Abbás přesluhuje," řekl dále Zeman.

Na Izrael podle Zemana zaútočilo radikální palestinské hnutí Hamás, okrajový útok byl veden i ze strany šíitské organizace Hizballáh. Hamás i Hizballáh jsou podle Zemana teroristické organizace. "Už v roce 2001 jsem řekl, to byl útok na "dvojčata" (Světové obchodní centrum v New Yorku), že s teroristy se nevyjednává, ale že s teroristy se bojuje. Nu, takže naprosto chápu Izrael, že na útok odpovídá protiúderem," uvedl Zeman. Doplnil, že ale podporuje názor izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, že chyba s lynčováním je na obou stranách.

Pražský hrad vyvěsil v pátek na podporu Izraele na prvním hradním nádvoří vedle české vlajky izraelskou vlajku. Zeman dnes v rozhovoru na Frekvenci 1 ocenil, že vlajku vyvěsili také ve Strakově akademii, sídle české vlády, a na Černínském paláci, kde sídlí ministerstvo zahraničí. "Chápu to jako důkaz jednoty naší zahraniční politiky," dodal.

Boje na Blízkém východě vypukly po několikadenních střetech mezi izraelskou policií a Palestinci v Jeruzalémě. Napětí eskalovalo o ramadánu, když Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě, což mnoho Palestinců považuje za ponižující. Začátkem května se též očekával verdikt odvolacího soudu o vystěhování desítek palestinských rodin ze čtvrti Šajch Džarráh ve východním Jeruzalémě, do jejichž domů se měli nastěhovat židovští osadníci. Izrael nyní čelí ostřelování raketami z Pásma Gazy, na což jeho armáda odpovídá vzdušnými protiúdery. V izraelských městech také dochází ke střetům mezi radikálními Židy a radikálními Araby, které izraelský prezident Reuven Rivlin označil za občanskou válku.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

33°C

Dnes je neděle 20. června 2021

Očekáváme v 21:00 29°C

Celá předpověď