Italská vláda na poslední chvíli zrušila otevření skiareálů

foto Uzavřená sjezdovka v italské Cortině D´Ampezzo na snímku z 28. ledna 2021.

Řím - Italská vláda na poslední chvíli zrušila otevření lyžařských středisek naplánované na pondělí a současný zákaz jejich provozu prodloužila do 5. března. Informuje o tom agentura DPA. Ministr zdravotnictví Roberto Speranza rozhodnutí odůvodnil zvýšeným nebezpečím šíření nových variant koronaviru. Provozovatelé skiareálů v prvních reakcích uvedli, že je pro ně letošní sezona ztracená.

V pondělí se měly rozjet vleky a lanovky například ve známých střediscích Livigno a Bormio, během dalších dnů týdne pak i jinde. Povolení zahájit sezonu původně dostali provozovatelé sjezdovek v takzvaných žlutých oblastech, kde je mírné riziko šíření koronaviru.

Nicméně i tak museli kapacitu omezit na třetinu a platilo, že je budou moci navštěvovat hlavně místní lidé. V Itálii mají lidé zákaz cestovat mezi jednotlivými regiony a turisté ze zahraničí pro vstup do této jihoevropské země potřebují negativní test na koronavirus.

S otvíráním lyžařských středisek nesouhlasili členové poradního výboru vlády. Poradce ministerstva zdravotnictví Walter Ricciardi podle agentury Ansa považoval zahájení provozu ve střediscích "za neslučitelné" s daty o vývoji pandemie.

Vzápětí poté, co zaznělo toto varování od vládních poradců, zavládlo mezi provozovateli vleků a lanovek zděšení. "Pro mnohé sezona skončila," řekl dnes večer Marco Bussone, předseda svazu Uncem sdružujícího horské obce. Finanční ztráty jsou podle něho dramatické. Ministr Speranza slíbil podnikatelům odškodnění.

Takzvané reprodukční číslo, které udává, kolik lidí infikuje jeden nakažený, vzrostlo během jednoho týdne z 0,84 na 0,95. Podle italských hygieniků asi 18 procent případů koronavirové infekce odhalených v nedávné době souvisí s takzvanou britskou variantou koronaviru.

Ve zhruba šedesátimilionové Itálii se koronavirem doposud nakazilo 2,72 milionu lidí, skoro 93.580 z nich zemřelo.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je sobota 17. dubna 2021

Očekáváme v 9:00 2°C

Celá předpověď