Italská firma Leonardo podala podnět k ÚOHS kvůli vrtulníkům

foto Ilustrační foto - Na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly 21. září 2019 dvoudenní Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR, které jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Na snímku je vrtulník Bell AH-1Z Viper americké armády.

Brno - Italská firma Leonardo podala k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže podnět k prošetření zakázky ministerstva obrany na nákup 12 vrtulníků. ÚOHS už zahájil správní řízení, sdělil dnes ČTK jeho mluvčí Martin Švanda. Nabídka Italů byla levnější než nabídka vítězné americké firmy Bell, s níž ministerstvo podepsalo smlouvu minulý týden. Tento týden hodlá ministerstvo poslat první splátku 850 milionů korun. Ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) minulý týden označil avizovaný postup Italů za nehorázný a neseriózní.

Česká republika má za vrtulníky zaplatit 646 milionů dolarů, což je podle aktuálního kurzu 14,7 miliardy korun bez DPH. Armáda má od Američanů dostat osm nových víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper v roce 2023.

Česko uvažovalo při přípravě nákupu i o italských strojích Agusta AW 139M od společnosti Leonardo, které byly podle odborníků výrazně levnější, například ale nesplňovaly armádní požadavek na odzkoušení v operacích. "Operačně ověřený, víceúčelový vojenský vrtulník s certifikovanou výzbrojí a formou nákupu vláda-vláda nám nenabídl nikdo jiný než Spojené státy," řekl Metnar.

Uvedl také, že Česká republika se při nákupu chovala jako suverénní stát. "Když se Česká republika, potažmo vláda, rozhodne touto formou pořizovat tyto vrtulníky, tuto techniku, je naprostá nehoráznost, aby soukromá firma tuto zakázku torpédovala," řekl Metnar novinářům po příletu z USA. Dodal, že ČR postupovala v souladu s českým i evropským právem.

Kombinace obou vrtulníků umožňuje plnit různé mise od humanitárních a záchranných až po leteckou podporu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je neděle 25. října 2020

Očekáváme v 13:00 16°C

Celá předpověď