ISS ztratila krátce orientaci při zkoušce motorů lodi Sojuzu MS-18

foto Ilustrační foto - Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) při pohledu z vesmírné lodi Crew Dragon Endeavour společnosti SpaceX. 

ISS (oběžná dráha) - Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) dnes nakrátko ztratila orientaci v prostoru. Stalo se tak během zkoušky motorů lodi Sojuz MS-18, kterou se v neděli vrátí na Zemi dvoučlenný ruský filmový štáb. Podle agentury TASS o tom informovala ruská kosmická korporace RKK Eněrgija, která spadá pod vesmírnou agenturu Roskosmos.

Podle sdělení korporace testování motorů ovlivnilo orientaci orbitálního komplexu. Nicméně díky zásahu pozemní operativní skupiny řízení ruské části ISS byla orientace obnovena. "Stanici ani posádce nic nehrozilo," zdůraznila ve sdělení RKK Eněrgija.

V současné době obývá ISS desetičlenná posádka. Tvoří ji ruští kosmonauti Oleg Novickij, Pjotr Dubrov a Anton Škaplerov, herečka Julija Peresildová, režisér Klim Šipenko, američtí astronauti Shane Kimbrough, Mark Vande Hei a Megan McArthurová, Francouz Thomas Pesquet a Japonec Akihiko Hošide.

Peresildová a Šipenko se na Zemi vrátí v doprovodu Novického 17. října. Přistát mají lodí Sojuz MS-18 v kazašské stepi kolem půl sedmé SELČ.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je středa 1. prosince 2021

Očekáváme v 21:00 7°C

Celá předpověď