Irský soud verdiktem o právech dítěte umožní plebiscit k potratům

foto Ilustrační foto - Tisíce lidí ve středu před irským parlamentem požadovaly zmírnění přísných pravidel, která v zemi platí pro provádění potratů. Přiměl je k tomu případ těhotné Indky Savity Halappanavarové, která zemřela v irské nemocnici poté, co jí potrat nebyl povolen, ačkoli těhotenství ohrožovalo její život.

Dublin - Irský nejvyšší soud dnes v přelomovém verdiktu rozhodl, že nenarozené děti nemají jiné právo dané ústavou, než je právo na život obsažené v jednom z dodatků ústavy. Podle agentury Reuters tím umožnil konání referenda o uvolnění pravidel pro potraty, které je plánováno na květen.

Soud nižší instance předtím dospěl k závěru, že nenarozené dítě má stejná ústavní práva jako dítě narozené. Stát se proti tomuto verdiktu odvolal. Argumentoval tím, že jediné právo, které nenarozené dítě má, je právo na život a všechna další ústavní práva nabývá až s narozením.

V katolickém Irsku není možné uměle přerušit těhotenství po znásilnění, incestu ani při vážném poškození plodu. Tisíce irských žen tak ročně podstupují interrupci v zahraničí.

Irové budou v referendu rozhodovat o tom, zda zrušit dodatek ústavy, který až na výjimku v podobě ohrožení života matky interrupci zakazuje.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je čtvrtek 20. září 2018

Očekáváme v 11:00 25°C

Celá předpověď