IRNA: Írán představil první hypersonickou balistickou raketu domácí výroby

foto Ilustrační foto - Test nové generace íránských balistických raket Chorramšahr, Na snímku íránského ministersva obrany z 25. května 2023 start rakety Chorramšahr 4 s doletem až 2000 kilometrů, která může nést hlavici těžkou 1500 kilogramů. 

Teherán - Írán dnes představil svou první hypersonickou balistickou raketu domácí výroby, uvedla íránská státní agentura IRNA. Podle agentury Reuters to zřejmě zesílí obavy Západu ohledně íránského vojenského arzenálu.

Íránská státní média zveřejnila fotografie rakety nazvané Fattáh z ceremoniálu, kterého se zúčastnil íránský prezident Ebráhím Raísí a vrchní představitelé íránských revolučních gard.

"Přesně naváděná hypersonická střela Fattáh má dolet 1400 kilometrů a je schopna proniknout všemi obrannými štíty," uvedl podle íránských státních médií velitel vzdušných sil revolučních gard Amír Alí Hádžízádeh. Uváděný dolet by zhruba odpovídal například vzdálenosti mezi západní íránskou hranicí a izraelským městem Tel Aviv. Střela by ale musela přeletět nad celým Irákem a pak nad Sýrii či Jordánskem.

Hypersonické střely se pohybují nejméně pětkrát rychleji než zvuk a jsou vzhledem k rychlosti a manévrovacím schopnostem obtížně sledovatelné a zachytitelné.

Íránská státní televize uvedla, že nová hypersonická raketa může zasáhnout "vyspělé protiraketové systémy nepřítele" a představuje významný pokrok v této oblasti. "Dokáže obejít nejmodernější protiraketové systémy Spojených států a sionistického režimu, včetně izraelského systému Iron Dome," uvedla íránská státní televize. Doplnila, že raketa dosahuje rychlosti až 15.000 kilometrů za hodinu.

Hádžízádeh již v listopadu loňského roku oznámil, že Írán poprvé vyrobil hypersonickou balistickou střelu. Agentura Reuters tehdy uvedla, že Teherán pro svá tvrzení nepředložil žádné důkazy a neobjevily se ani zprávy, že by země podobnou raketu testovala.

Írán navzdory kritice ze strany Spojených států a Evropy uvádí, že bude svůj obranný raketový program dále rozvíjet. Západní vojenští analytici však tvrdí, že Teherán ve vyjádřeních o schopnostech svého arzenálu někdy přehání.

Obavy z íránských balistických raket nicméně přispěly k tomu, že americký prezident Donald Trump v roce 2018 odstoupil od jaderné dohody mezi Íránem a světovými mocnostmi z roku 2015. Rozhodnutí Trump zdůvodnil mimo jiné tím, že smlouva neřeší íránský balistický program.

Nepřímé jednání mezi Teheránem a administrativou současného amerického prezidenta Joea Bidena o záchraně jaderné dohody dosud průlom nepřinesla.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 29. září 2023

Očekáváme v 17:00 23°C

Celá předpověď