Írán začal v jaderném zařízení Fordo obohacovat uran na 60 procent

foto Ilustrační foto - Technici pracují na sekundárním okruhu těžkovodního reaktoru v Aráku na snímku íránské organizace pro jadernou energii z 23. prosince 2019.

Teherán - Írán v podzemním jaderném provozu Fordo zahájil produkci uranu obohaceného na 60 procent. Informovala o tom dnes státní média, podle kterých je krok odpovědí na rezoluci Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Ta dnes informaci potvrdila. MAAE požaduje větší spolupráci ze strany Teheránu. Británie, Francie a Německo dnes ve společném prohlášení rozšíření íránského jaderného programu odsoudily.

Írán začal vyrábět vysoce obohacený uran, až na 60 procent. Využívá přitom stávající dvě kaskády odstředivek typu IR-6 v zařízení Fordo.

Írán již obohacuje uran na 60 procent v podzemním komplexu u města Natanz. K výrobě jaderné zbraně je potřebný uran obohacený na hodnoty kolem 90 procent. Odborníci však v posledních měsících varovali, že Írán má nyní dostatek uranu obohaceného na 60 procent, aby z něj mohl vyrobit palivo pro nejméně jednu jadernou bombu. Teherán tvrdí, že jeho jaderný program slouží výhradně mírovým účelům.

"Írán v dopise informoval MAAE, že začal obohacovat uran na 60 procent v lokalitě Fordo," uvedla íránská agentura ISNA s tím, že jde o "silnou reakci" na poslední rezoluci agentury.

MAAE dnes potvrdila, že Írán začal vyrábět vysoce obohacený uran, až na 60 procent a že k tomu využívá stávající dvě kaskády odstředivek typu IR-6 v zařízení Fordo. Kromě toho jaderná agentura uvedla, že Írán se chystá dále rozšiřovat obohacování ve Fordo a Natanzu. "Generální ředitel Rafael Mariano Grossi dnes řekl, že Írán začal vyrábět vysoce obohacený uran - UF6 (hexafluorid uranu) až na 60 procent - s využitím stávajících dvou kaskád v závodě na obohacování uranu ve Fordo - vedle podobné výroby, která se od dubna 2021 děje v Natanzu," uvedla dnes MAAE v prohlášení.

MAAE oznámila, že se chystá zvýšit frekvenci a intenzitu svých ověřovacích aktivit ve Fordu. Agentura dále uvedla, že Írán chystá výrazně navýšit produkci nízko obohaceného uranu - na až pět nebo až 20 procent - ve Fordu instalací dalších 14 kaskád pokročilých centrifug IR-6. Teherán podle MAAE také pokračuje v rozvíjení obohacovacích činností v podzemním zařízení v Natanzu, kde se nyní chystá postavit druhou výrobní budovu schopnou pojmout přes 100 kaskád centrifug.

Británie, Francie a Německo dnes plány Íránu rozšířit obohacování uranu v jeho dvou zařízeních společně odsoudily. "Krok Íránu je výzvou vůči globálnímu systému nešíření (jaderných zbraní)," uvedla trojice zemí ve společném prohlášení. Krok podle nich nemá žádné hodnověrné civilní opodstatnění, nese však ssebou významná rizika související s šířením jaderných zbraní. "Budeme se společně s mezinárodními partnery nadále radit o tom, jak nejlépe reagovat na pokračující jadernou eskalaci Íránu," dodala trojice evropských mocností.

Rada guvernérů MAAE před několika dny schválila rezoluci, ve které Írán vyzývá k větší spolupráci s tímto dozorčím orgánem OSN. Írán by měl podle dokumentu vysvětlit přítomnost stop uranu na pracovištích, kde se neměl nacházet. Íránské ministerstvo zahraničí v pondělí rezoluci odmítlo jako "politicky motivovanou".

Teherán bude podle médií rovněž stavět novou sadu centrifug v zařízení Fordo a v podzemním komplexu u města Natanz. MAAE již v červnu uvedla, že Teherán dále stupňuje obohacování uranu a připravuje se na používání pokročilých odstředivek typu IR-6 v podzemním jaderném zařízení Fordo.

Írán ve většině jaderných provozů obohacuje uran na 20 procent, ale už tím porušuje mezinárodní dohodu o svém jaderném programu, která mu umožňuje obohacovat jenom do 3,67 procenta.

V roce 2015 Írán podepsal se světovými mocnostmi dohodu, jejíž součástí bylo zmírnění protiíránských sankcí výměnou za omezení jaderných ambicí Teheránu a záruky, že Írán nebude vyvíjet jaderné zbraně. Americký prezident Donald Trump ale v roce 2018 od dohody odstoupil a sankce proti Íránu obnovil. Írán pak začal dohodu porušovat. Jednání o obnově dohody stagnují.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je neděle 4. prosince 2022

Očekáváme v 9:00 4°C

Celá předpověď