Írán podle šéfa justice omilostnil 22.000 lidí zatčených při protestech

foto Protivládní protesty v Íránu, 1. října 2022. 

Teherán - Írán udělil milost 22.000 lidí zatčených při rozsáhlých protestech, které v posledních měsících zachvátily islámskou republiku. Podle íránské státní agentury IRNA to dnes oznámil šéf íránské justice Gholámhosejn Mohsen Edžeí. Agentuře AP se toto tvrzení nepodařilo nezávisle ověřit.

Íránská státní média již dříve naznačila, že se nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí chystá udělit milosti demonstrantům v souvislosti se začátkem muslimského postního měsíce ramadánu, který začne na konci března.

Edžeí uvedl, že u příležitosti ramadánu bylo omilostněno dohromady 82.656 vězňů, z nichž přibližně 22.000 tvoří lidé, kteří byli zatčeni při demonstracích. Dodal, že omilostnění vězni se nedopustili krádeží nebo násilných zločinů.

Rozsáhlé protesty v Íránu propukly v polovině září, kdy zemřela 22letá Íránka kurdského původu Mahsá Amíníová poté, co ji zatkla mravnostní policie. Její zadržení souviselo s nesprávně nasazeným hidžábem, šátkem zakrývajícím vlasy, který musejí Íránky povinně nosit. Protesty vůči příliš rigidním náboženským pravidlům ale postupně přerostly v manifestace proti teokratické vládě, jedny z největších od revoluce z roku 1979. V posledních měsících se však intenzita protestů snížila.

V únoru Írán připustil, že při protestech byly zatčeny desetitisíce lidí. Nynější oznámení o počtu propuštěných demonstrantů navíc uvádí vyšší počet, než o kterém dosud informovali aktivisté, píše agentura AP. Podle skupiny Lidskoprávní aktivisté v Íránu (HRAI) bylo během protestů zatčeno více než 19.700 lidí a nejméně 530 lidí bylo zabito. Írán již několik měsíců počet mrtvých při demonstracích nezveřejňuje.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je středa 4. října 2023

Očekáváme v 9:00 16°C

Celá předpověď