Írán informoval, že má novou generaci balistické rakety

foto Ilustrační foto - Írán úspěšně vyzkoušel nový typ balistické rakety, která může být řízena až do zásahu cíle. Oznámil to dnes íránský ministr obrany Hosejn Dehkán. Snímek je z oficiálního webu jeho ministerstva.

Teherán - Írán dnes informoval o nové generaci své balistické rakety Chorramšahr. Podle oficiální tiskové agentury IRNA má dolet 2000 kilometrů a může nést hlavici těžkou 1500 kilogramů, píše Reuters. Írán začal poprvé testoval rakety typu Chorramšahr v roce 2017.

Nová generace rakety byla podle agentury IRNA představena za přítomnosti ministra obrany Mohammada Rezy Aštíaního. Není jasné, zda ji už má ve výzbroji armáda.

V loňském roce íránští představitelé uvedli, že země bude pokračovat v rozvoji svých balistických raket. Írán pokračuje se svým balistickým programem navzdory odmítavému postoji Spojených států a kritice ze strany evropských zemí, píše agentura Reuters. Podle Teheránu má program pouze obrannou a odstrašující funkci.

Zbraně s doletem 2000 kilometrů mohou zasáhnout největšího protivníka této země v regionu, Izrael, a také některé země Severoatlantické aliance, píší specializované servery. Íránci své rakety Chorramšahr vyvinuli na základě severokorejských raket BM-25.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 30. května 2023

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď