Írán a USA zahájily výměnu vězňů, pět propuštěných Američanů odletělo z Teheránu

foto Íránská vlajka nad Teheránem. Ilustrační foto. 

Teherán/Washington/Dauhá - Z letiště v katarském hlavním městě Dauhá vzlétlo letadlo s pěti Američany propuštěnými v rámci výměny vězňů mezi Spojenými státy a Íránem, píše agentura Reuters. Podle agentury AFP letoun míří do Washingtonu. Americký prezident Joe Biden uvedl, že se pětice Američanů "konečně vrací domů" a poděkoval vládám Kataru, Ománu, Švýcarska Jižní Koreje za pomoc se zajištěním jejich osvobození. S propuštěnými Američany hovořil americký ministr zahraničí Antony Blinken. Íránský prezident Ebráhím Raísí propuštění Američanů označil za "čistě humanitární krok".

V Teheránu podle íránské televizní stanice Press TV mezitím přistáli dva z pěti Íránců, kteří byli propuštěni z věznic ve Spojených státech na základě dlouho připravované dohody o výměně vězňů zprostředkované Katarem. Její součástí bylo také uvolnění zhruba šesti miliard dolarů (138 miliard korun), které byly Íránu na základě sankcí dříve zmrazeny v Jižní Koreji a které dnes dorazily na účty v Kataru.

Americký prezident Biden uvedl, že se "pět nevinných Američanů, kteří byli uvězněni v Íránu, konečně vrací domů". "Siamak Namazi, Morad Tahbaz, Emad Sharghi a dva občané, kteří si přejí zůstat v anonymitě, se po letech agónie, nejistoty a utrpení brzy shledají se svými blízkými," dodal. "Zvláštní poděkování" podle Bidenova prohlášení patří katarskému emírovi šajchu Tamimovi bin Hamadovi Sánímu a ománskému sultánovi Hajsámovi bin Tárikovi Saídovi, kteří pomohli dohodu zprostředkovat. Americký prezident zároveň vyzval držitele amerických pasů, aby do Íránu necestovali, protože to není bezpečné, a oznámil nové sankce vůči Íránu v souvislosti s nespravedlivým zadržováním. Terčem sankčních opatření je exprezident Mahmúd Ahmadínežád a íránské ministerstvo pro zpravodajské služby. Blinken uvedl, že s pěti Američany hovořil poté, co opustili Írán. "Mohu vám říct, že to pro ně i pro mě byl emotivní rozhovor," řekl novinářům.

"Jednalo se o čistě humanitární krok... A určitě to může být krok, na jehož základě mohou být v budoucnu podniknuty další humanitární akce," řekl íránský prezident Raísí novinářům po svém příjezdu do New Yorku na zasedání Valné shromáždění OSN.

Mluvčí íránské diplomacie Náser Kanání se k věci vyjádřil na ranní tiskové konferenci přenášené státní televizí. Vysílání však bylo bez vysvětlení přerušeno bezprostředně po jeho komentářích. Katar předtím uvědomil představitele Íránu i Spojených států, že finanční prostředky již byly převedeny ze švýcarské banky na účty v Kataru. "Pokud jde o výměnu vězňů, dojde k ní dnes. Pět vězňů, občanů Islámské republiky, bude propuštěno z věznic ve Spojených státech. Americké straně bude recipročně předáno pět uvězněných občanů, kteří byli v Íránu," popsal už ráno plán mluvčí. Dva z Íránců zůstanou na vlastní žádost ve Spojených státech, další z propuštěných odcestuje za svou rodinou ve třetí zemi, dodal.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 29. září 2023

Očekáváme v 9:00 22°C

Celá předpověď