Rozhovory USA a Íránu o jaderné dohodě podle íránské diplomacie pokračují

foto Technici pracují na sekundárním okruhu těžkovodního reaktoru v Aráku na snímku íránské organizace pro jadernou energii z 23. prosince 2019.

Teherán - Nepřímé rozhovory mezi Íránem a USA o obnově dohody o íránském jaderném programu z roku 2015 v katarském Dauhá pokračují. Oznámila to dnes íránská diplomacie a popřela předchozí zprávu íránské agentury Tasním, podle níž rozhovory skončily bez výsledku. USA informaci o ukončení jednání nepotvrdily.

Nepřímé rozhovory začaly v úterý v Dauhá a mají pomoci odstranit názorové rozdíly, které brání obnově dohody známé pod zkratkou JCPOA.

Tasním je považovaná za agenturu blízkou revolučním gardám a uvedla, že "rozhovory skončily, aniž se podařilo prolomit blokující témata". Prostředníkem mezi americkým zvláštním zástupcem Robem Malleym a Íránci byl zástupce Evropské unie Enrique Mora. Hlavním íránským vyjednávačem je Alí Bágherí Kaní, uvedla agentura AP.

Tasním napsala, že americké stanovisko by nezaručilo Íránu po návratu k JCPOA ekonomický zisk. "Washington chce dohodu obnovit, aby Írán omezil, ale bez ekonomických zisků pro nás," napsala agentura.

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Náser Kanání, jehož citovala agentura Reuters, ale později řekl, že se stále jedná. "Dvoudenní rozhovory ještě neskončily. Odpoledne se bude konat další setkání hlavního vyjednávače Alího Bágherího Kaního s vyslancem EU Enriquem Morou," řekl Kanání.

Kromě USA a Íránu dohodu roku 2015 podepsaly Británie, Francie, Rusko, Čína a Německo. Měla zpomalit íránský jaderný program výměnou za zrušení protiíránských sankcí. USA od ní roku 2018 odstoupily a Írán ji pak přestal plnit.

Obnově brání kromě jiného íránský požadavek, aby Washington vyškrtl íránské revoluční gardy ze seznamu teroristických organizací a zrušil sankce, jež po odstoupení v roce 2018 obnovil. Situaci komplikuje i názor Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), která je pověřená dohledem nad íránskými jadernými povozy. Podle MAAE Írán nedostatečně spolupracuje.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pátek 19. srpna 2022

Očekáváme v 9:00 25°C

Celá předpověď