Irák odsoudil íránské a turecké útoky na kurdské skupiny na severu Iráku

foto Následky tureckého náletu v Sýrii, 20. listopadu 2022.

Bagdád/Teherán/Ankara - Irácká vláda dnes důrazně odsoudila íránské a turecké útoky na severu Iráku v oblasti autonomního Kurdistánu. Teherán útoky provádí už několik týdnů a tvrdí, že cílí na íránskou exilovou opozici, která podporuje protivládní protesty v Íránu. Ankara nejnovější útoky na kurdské cíle v Iráku podle médií zdůvodnila bombovým útokem v Istanbulu z předminulého víkendu, který připisuje kurdským radikálům, ti ale zodpovědnost za něj odmítají.

"Opakované útoky íránských a tureckých jednotek raketami a drony na kurdský region jsou porušením svrchovanosti Iráku," citovala agentura Reuters z prohlášení iráckého ministerstva zahraničí. Podle agentury AFP ministerstvo také uvedlo, že irácké území "není polem pro vyřizování účtů", ani nesmí být základnou pro poškozování cizích zemí.

Íránské střely v neděli večer znovu udeřily na základny íránské kurdské opozice na severu Iráku. Při útocích, k nimž se přihlásily íránské revoluční gardy, zemřel podle AFP nejméně jeden člověk. Íránská opozice v prohlášení uvedla, že íránské střely země-země a drony zasáhly její základny a přilehlé uprchlické tábory u Irbílu. Zasažena byla podle ní také nemocnice. Íránská polooficiální agentura Tasnim uvedla, že zemřelo 26 členů íránské exilové opozice. Íránské revoluční gardy, které s těmito útoky začaly už koncem září, tvrdí, že se tak snaží zajistit bezpečnost podél svých hranic a že cílí na teroristické skupiny.

Nejnovější íránské útoky dnes odsoudila i regionální vláda autonomního iráckého Kurdistánu, která označila opakované ostřelování za neospravedlnitelné narušování suverenity Iráku a kurdského regionu. Irák je jedinou zemí, kde mají Kurdové autonomní území s vlastní správou - mají svůj parlament, vládu i armádu. Kurdské jednotky se významně podílely na porážce teroristické organizace Islámský stát (IS) v Iráku i Sýrii, kde bojovaly na straně mezinárodní koalice vedené Spojenými státy.

Íránské útoky na severu Iráku odsoudilo i velení amerických sil na Blízkém východě, v Perském zálivu a severní Africe (CENTCOM). "Odsuzujeme údery íránských střel a dronů poblíž iráckého Irbílu," uvedlo velení na twitteru.

Turecko v neděli provedlo nálety na cíle v severním Iráku a Sýrii proti kurdským milicím YPG a organizaci Strana kurdských pracujících (PKK), při nichž zahynuly více než tři desítky lidí, zejména v Sýrii. Vláda prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana vede už několik let boj proti kurdskými milicím a členům PKK na severu Iráku i Sýrie. PKK, kterou považují za teroristickou organizaci i Spojené státy a Evropská unie, skoro 40 let na jihovýchodě Turecka bojuje proti vládě za kurdskou autonomii. Na severu Sýrie působí turecká armáda už od roku 2016; operuje tam v oblastech, kde za občanské války vznikla de facto kurdská autonomie, kterou ale Damašek neuznává.

Írán viní kurdské bojovníky z podněcování sociálních nepokojů, které v Íránu vypukly po smrti 22leté ženy kurdského původu Mahsy Amíníové v polovině září. Amíníová byla zadržena podle médií kvůli tomu, že měla příliš volně nasazený hidžáb - šátek, kterým si má žena v muslimské společnosti zakrývat vlasy, krk a poprsí a který musejí ženy v Íránu od islámské revoluce povinně nosit na veřejnosti. Podle policie mladá žena utrpěla infarkt, podle její rodiny a dalších zdrojů zemřela na následky policejní brutality.

Protivládní protesty íránský režim tvrdě potlačuje, podle nevládních organizací při nich zemřelo přes 400 lidí, včetně pěti desítek členů bezpečnostních složek. Více než 17.400 lidí bylo zatčeno, řada z nich už byla odsouzena, několik demonstrantů dostalo tresty smrti.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je neděle 4. prosince 2022

Očekáváme v 9:00 4°C

Celá předpověď