Investice do komerčních nemovitostí letos klesly zhruba o pětinu

foto Nákupní centrum, obchodní středisko, nákupy, obchod - ilustrační foto

Praha - Investice do komerčních nemovitostí v Česku letos klesly meziročně zhruba o pětinu na 2,8 miliardy eur (72,5 miliardy korun). Podíl českých investorů činil dvě třetiny. Z celkového objemu se 60 procent proinvestovalo v Praze, zbytek v regionech. Vyplývá to z údajů realitní poradenské firmy Cushman & Wakefield, které má ČTK k dispozici.

"Přestože celkový objem uskutečněných transakcí v roce 2018 klesne, nelze to přisuzovat nedostatku zájmu o komerční nemovitosti v Česku. Naopak trh je velmi aktivní a zájem investorů neustupuje. Česko se stává mezinárodně vyspělým trhem, který je stabilní a pro investory dostatečně předvídatelný. Předešlé dva roky byly výjimečně bohaté na velké transakce," uvedl vedoucí investičního týmu Cushman & Wakefield Michal Soták.

Přestože objem investic klesl o 20 procent, počet transakcí byl podle něj i nadále vysoký. Čeští investoři proinvestovali dokonce dvakrát více než v roce 2017. "Silnému investičnímu trhu na poli komerčních realit nahrává také rekordně nízká neobsazenost kanceláří a skladů a rostoucí tržby v obchodních centrech," doplnil Soták. Největší realitní transakcí roku je prodej tří průmyslových parků CTP německému investorovi Deka Immobilien za 460 milionu eur (11,9 miliardy korun).

Podíl volných kanceláří v Praze na konci září meziročně klesl o 1,6 procentního bodu na 6,1 procenta. Ještě v polovině roku 2015 byl 16,8 procenta. Podíl volných průmyslových hal a skladů v Česku na konci třetího čtvrtletí sice mírně vzrostl na 4,3 procenta, za poslední tři roky se však drží přibližně na stejné úrovni.

Zatímco v roce 2017 dominoval investičnímu trhu maloobchod, letos se nejvíce obchodovaly kanceláře. "Retailové nemovitosti jsou momentálně v rukou dlouhodobých investorů, v nabídce je proto nějakou dobu investoři neuvidí. To je také důvodem, proč se tento rok neuskutečnilo více velkých transakcí. Vysoká poptávka po kancelářských nemovitostech v Praze se odrazila i v jejich cenách," sdělil Soták.

Také v příštím roce se budou podle nějo na trhu realitních investic nejvíce obchodovat kanceláře, uskuteční se několik větších transakcí. "Do skladby kapitálu vedle českého a západního významně zasáhne kapitál asijský," dodal Soták.

Největší realitní transakce v roce 2018:

Nemovitost Město Kupující Prodávající Cena (mld. Kč)
CTP industriální portfolio Plzeň, Teplice, Praha Deka Immobilien CTP Invest 11,9
Forum Nová Karolína Ostrava Reico Meyer Bergman/HOPP 5,4
Futurum Hradec Králové Hradec Králové CPI Property Group Meyer Bergman 4,5
Metronom Praha Reico HB Reavis 2,3
Grand Hotel Europa Praha FJ Investment Julius Meinl -
Visionary Praha CA Immo Skanska Property 1,8
Breda & Weinstein Opava Mint Investments Avestus Capital Partners 1,6
Praha City Center Praha Amundi Europe Tristan Capital Partners 1,6
Explora Business Centre Praha Golden Star Group Avestus Capital Partners -
Forum Karlín Praha Amundi Czech Republic North-Line 1,3

 

Zdroj: Cushman & Wakefield, přičemž ceny oznámili účastnici transakcí

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je sobota 7. prosince 2019

Očekáváme v 7:00 6°C

Celá předpověď