Intenzivní déšť z minulého týdne nasytil půdu v téměř celém Česku

foto Rozvodněná řeka. Ilustrační foto. 

Brno - Intenzivní déšť, který zasáhl Česko minulý týden ve čtvrtek a v pátek, dokázal téměř na celém území republiky dosytit půdu do hloubky jednoho metru. A to i díky tomu, že srážky byly nejvydatnější na poměrně suché jižní Moravě, vyplývá z informaci, které na twitteru zveřejnili tvůrci projektu Intersucho a Jáchym Brzezina z Českého hydrometerologického ústavu. Půda je tak nyní prakticky v celé zemi nasycena průměrně či dokonce nadprůměrně ve srovnání ve stavem v letech 1961 až 2010.

Podle dat z meteorologických stanic napršelo na řadě míst jižní Moravy za dva dny více než 50 milimetrů srážek, hodně pršelo také na Vysočině a v jižních Čechách. Za dva dny tak na jižní Moravě napršelo o polovinu více, než je průměrný úhrn za duben za roky 1991 až 2020. Srážkové úhrny slábly směrem na sever a nejnižší byly na severozápadě a severovýchodě republiky. Nejnižší úhrn srážek zaznamenala Lysá hora v Beskydech, a to jen šest milimetrů. V Kopistech na Litoměřicku spadlo o milimetr více, v Ústí nad Labem 13, v Karlových Varech deset.

Tomuto rozložení srážek odpovídá i sobotní mapa nasycenosti půdy. Zatímco ve většina republiky je zcela nasycená a většina jižní Moravy vykazuje nasycenost mezi 70 až 90 procenty, nepříznivá situace zůstává v Poohří. Zemědělce tam trápí malá zásoba vody, která se může velmi rychle změnit v sucho. Nasycenost půdy je nejčastěji mezi 30 a 50 procenty a voda chybí zejména v hlubší vrstvě od 40 centimetrů do jednoho metru, vyplývá z mapy, kterou zpracovali tvůrci Intersucha.

Dostatek, nebo dokonce přebytek vody je dobrou zprávou pro vegetaci. "Přebytek nyní není problém, rostliny vodu rychle transpirují," uvádí Intersucho. Voda přišla nyní vhod jak pěstitelům ovoce, tak polních plodin, které postupně vzcházejí. Například na Znojemsku či Břeclavsku nyní za dva dny napršelo výrazně více než za první čtvrtletí dohromady a pro zemědělce v těchto sušších oblastech tak přišel vydatný déšť na poslední chvíli, aby plodiny výrazněji nepoškodilo sucho.

Dostatečná zásoby vody v půdě je pozitivní také pro obnovu lesů, tedy pro sazenice vysazované loni na podzim či letos na jaře.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pátek 22. září 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď