Insolvenční soud uznal dluhy ČSA za 821 milionů Kč; nemusí být konečné

foto Zajíc běží kolem odstaveného letadla Českých aerolinií na Letišti Václava Havla v Praze na snímku z 29. března 2020.

Praha - Městský soud v Praze v insolvenčním řízení s ČSA uznal pohledávky vůči společnosti za 821 milionů korun. Nezajištěné pohledávky z toho tvoří přes 728 milionů korun. Konečná výše dluhů ČSA ovšem může být výrazně vyšší, další bude soud přezkoumávat později. Společnost při návrhu uváděla dluhy za 1,8 miliardy korun. Uznaní věřitelé ČSA na dnešní neveřejné schůzce souhlasili s reorganizací společnosti.

ČSA jsou v úpadku od března. Soud tehdy vyhověl vlastnímu návrhu firmy. Provoz dopravce ovšem nadále pokračuje, firma deklarovala plán na svou reorganizaci s cílem své záchrany.

Uznaní věřitelé ČSA na dnešní neveřejné schůzce souhlasili s reorganizací společnosti. ČTK to řekl mluvčí Městského soudu v Praze Adam Wenig. Reorganizace by podle společnosti měla vést k záchraně aerolinek, její bližší plán by měl být zveřejněn v dalších dnech.

Insolvenční soud dnes přezkoumával pohledávky za 935 milionů korun.Po přezkumu nakonec uznal dluhy za více než 821 milionů korun. Většina z toho je v současnosti vedena jako nezajištěných. Soud ovšem upozornil na to, že šlo zatím jen o část dluhů, další se totiž do řízení postupně přihlašují. Celková výše dluhů tak bude zřejmě vyšší.

Insolvenčním správcem soud pověřil karvinskou firmu Inskol, kterou v řízení zastupuje Michael Šefčík. Společnost soudu předložila zpracovaný seznam všech přihlášených věřitelů a také soupis veškerého majetku ČSA. Zároveň firma jednala s dlužníky aerolinek.

ČSA zasáhly dopady epidemie koronaviru, během krize dopravce musel zrušit velké množství spojů. Kvůli ztrátám už během loňského roku propustil kolem 300 pracovníků. V únoru pak firma oznámila úřadu práce záměr propustit až všech 430 zaměstnanců. ČSA v této souvislosti upozornily na to, že jde o jeden z kroků v připravované reorganizaci, a záměr tak nemusí znamenat propuštění všech.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 27. září 2021

Očekáváme v 23:00 16°C

Celá předpověď