Pomoc afghánským tlumočníkům schválila vláda, má umožnit finanční podporu i azyl

foto Ilustrační foto - Čeští vojáci na základně v afghánském Bagrámu cvičí 13. prosince 2018 reakci na útok na své vozidlo.

Praha - Vláda dnes schválila program pomoci tlumočníkům, kteří pracovali ve prospěch české armády v Afghánistánu, a jejich rodinám. Program předpokládá finanční pomoc i možnost azylu. Premiér Andrej Babiš po jednání vlády na dotaz k rychlosti pomoci uvedl, že "přijde co nejdřív". "Určitě budeme pomoc řešit okamžitě, šlo jen o oficiální schválení toho materiálu," uvedl. Dodal že návrh vláda projednala v režimu důvěrné, proto nemůže být konkrétnější.

Program je podle ministra obrany Lubomíra Metnara (ANO) navržen tak, aby zohlednil náročnost služby jeho potenciálních a prověřených uživatelů a akceptoval jejich individuální preference. Kvůli bezpečnosti a ochraně možných účastníků programu není možné zveřejnit počty tlumočníků ani další specifikaci pomoci, uvedl. Přijetí programu podle ministerstva neohrožuje bezpečnost občanů České republiky a respektuje platnou legislativu.

"Služby afghánských spolupracovníků pro nás byly vždy důležité, a proto jsme jim už v minulosti pomáhali. Na základě těchto zkušeností jsme připravili nový program pomoci specifický pro aktuální situaci po stažení koaličních sil ze země,“ vysvětlil ministr Metnar. Dodal, že cílem České republiky je umožnit tlumočníkům a jejich rodinám bezpečný a kvalitní život a důstojné sociální podmínky.

Doplnil, že programem pomoci afghánským tlumočníkům se Česko řadí k dalším členům NATO, kteří postupují podobně. Hlavním a společným zájmem aliance a mezinárodního společenství je pokračovat v podpoře mírového a stabilizačního procesu v Afghánistánu, uzavřel.

Web týdeníku Respekt uvedl, že plán má na poslední chvíli zachránit životy několika desítek Afghánců, nejčastěji tlumočníků. Právo napsalo, že pomoc se má týkat asi 30 Afghánců a jejich rodin.

Odchod z Afghánistánu oznámila Severoatlantická aliance v dubnu, konečným termínem je 11. září. Poslední čeští vojáci se z Afghánistánu vrátili na konci letošního června.

Alianční mise v Afghánistánu se od roku 2002 účastnilo na 11.500 českých vojáků, někteří z nich i opakovaně. Šlo o nejdelší operační nasazení v historii Armády ČR. V zemi sloužili vojáci z polní nemocnice, strážních jednotek, z chemické a biologické ochrany, z chirurgického nebo rekonstrukčního týmu Lógar. Na misi zemřelo 14 českých vojáků.

Ke spuštění přesunu afghánských spolupracovníků české armády vyzvaly vládu tento týden v otevřeném dopisu veteráni, vojáci, organizace prosazující ochranu lidských práv a řada osobností veřejného života. Signatáři upozornili na to, že bezpečnostní situace v Afghánistánu se v souvislosti s odchodem spojeneckých vojsk rychle zhoršuje. Za jediné řešení pokládají neprodlené spuštění transparentního přesidlovacího programu. Ve čtvrtek doporučil poskytnout pomoc spolupracovníkům české armády v Afghánistánu prezident Miloš Zeman. Jakýkoliv odklad rozhodnutí o poskytnutí pomoci může podle Zemana vést ke smrti afghánských spolupracovníků a dalších členů pomocného personálu české armády.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je neděle 17. října 2021

Očekáváme v 5:00 2°C

Celá předpověď