Informatici Plzně s vědci ZČU vyvinuli požární senzory na drony

foto Městští informatici a vědci ze Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) představili 13. června 2019 v Plzni autonomní požární senzory s drony.

Plzeň - Městští informatici a vědci ze Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) vyvinuli autonomní požární senzory, které bude možné pomocí dronů využít v místech krizových událostí, například požárů, výbuchů nebo při šíření radiace. Senzory měří teplotu, vlhkost a hodnoty nebezpečných látek a určují směr jejich postupu. Hasičům pomohou efektivně zvládnout krizovou situaci hlavně v těžko dostupném terénu. Přístroje jsou po půlročním vývoji v prototypu a vědci a hasiči je budou několik měsíců testovat, řekla ČTK mluvčí ZČU Šárka Stará.

Monitoring míst pomocí dronů zajišťuje pro hasiče v kraji Správa informačních technologií města Plzně (SITMP) a jejím cílem bylo vytvořit pro krajský hasičský sbor systém požární senzoriky. Do jeho vývoje vložili své zkušenosti z oblasti senzoriky a komunikačních systémů i vědci z Regionálního inovačního centra elektrotechniky při fakultě elektrotechnické (RICE).

"Autonomní senzorová jednotka se po dopadu na zem aktivuje a začne snímat stanovené údaje a vysílat informace prostřednictvím IoT sítě do tabletu velitele zásahu," uvedl Petr Kašpar z RICE. Senzory shozené dronem tak poskytnou hasičům on-line data o výskytu a šíření nebezpečných látek. "To může pomoci ke stanovení priorit a efektivnímu rozmístění sil a prostředků," řekl velitel plzeňských hasičů Michal Pathy.

Na snímku jsou autonomní požární senzory vedle dronu a tři jsou umístěny na dronu. Senzorová jednotka, jichž nese dron devět a může je shazovat z výšky 20 metrů, váží 250 až 300 gramů, má průměr pět centimetrů a délku 13 až 15 centimetrů. Polyamidový obal s přísadami uhlíku vydrží do teploty 200 stupňů Celsia, aniž změní tvar. Po nabytí akumulátoru, která napájí řídicí elektroniku, vydrží na místě 24 hodin a může se používat opakovaně po dobu měsíců až několika let.

Senzory pro měření jsou v ocasní části jednotky. "Jednotky lze osadit senzory teploty, vlhkosti, čpavku, radioaktivity a jiných toxických a výbušných látek," řekl Kašpar. Podle civilního práva je ale zakázáno shazovat z dronu předměty. "Toto specifické zařízení je připraveno pouze pro hasiče a bude nutné nastavit potřebná pravidla pro jeho bezpečné využití," uvedl ředitel SITMP Luděk Šantora. Město i hasiči jednají s Úřadem pro civilní letectví, jak území ochránit, aby jednotka na někoho nespadla.

"V budoucnu dojde k miniaturizaci, aby jeden dron roznesl dvojnásobný počet jednotek," řekl Matouš Bolek ze SITMP. Podle Šantory má o jednotky zájem i armáda.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pátek 29. května 2020

Očekáváme v 1:00 10°C

Celá předpověď