Výrobní inflace zrychlila i v dubnu, především v zemědělství

foto Meziroční růst cen výrobců v dubnu dále zrychlil. V průmyslu se ceny zvýšily o 26,6 procenta po březnovém růstu o 24,7 procenta. V zemědělství zrychlil růst na 35,3 procenta z 27,2 procenta, a byl tak nejvyšší od začátku sledování v roce 1992. Ve stavebnictví ceny stouply o 12,9 procenta z 12 procent. Ceny tržních služeb pro podniky byly v dubnu meziročně vyšší o 5,5 procenta, zatímco v březnu o 4,9 procenta.

Praha - Meziroční růst cen výrobců v dubnu dále zrychlil. V průmyslu se ceny zvýšily o 26,6 procenta po březnovém růstu o 24,7 procenta. V zemědělství zrychlil růst na 35,3 procenta z 27,2 procenta, a byl tak nejvyšší od začátku sledování v roce 1992. Ve stavebnictví ceny stouply o 12,9 procenta z 12 procent. Ceny tržních služeb pro podniky byly v dubnu meziročně vyšší o 5,5 procenta, zatímco v březnu o 4,9 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Podle ekonomů kvůli tomu lze čekat ještě další růst spotřebitelské inflace.

"Průmysl postupně vstřebává nákladový šok v podobě drahých komodit a energií, a proto ani zdražování v této části ekonomiky není ještě není u konce. To ovšem znamená, že i rostoucí ceny výrobců se budou dál prolínat do cen pro konečné spotřebitele, takže ani inflace cílovaná centrální bankou ještě nedosáhla svého maxima," uvedl hlavní ekonom Creditas Petr Dufek. Analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht upozornil, že obavy z budoucího ekonomického vývoje naznačují, že ochota přijímat zdražování se bude snižovat. "Výrobci tak pocítí tlak na marže," dodal.

V průmyslu zaznamenali statistici nejvýraznější zdražování v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. Ceny elektřiny, plynu a páry vzrostly meziročně o více než polovinu, chemické látky a výrobky zdražily o 43,8 procenta, obecné kovy a kovodělné výrobky o 34,5 procenta a dřevo, papír a tisk téměř o třetinu.

Nejvyšší za posledních 30 let byl meziroční růst cen zemědělských výrobců. V rostlinné výrobě ceny vzrostly o polovinu, v živočišné výrobě o 17,8 procenta. Ceny olejnin stouply meziročně skoro o dvě třetiny, obiloviny podražily o 51,2 procenta, ceny skotu stouply o téměř 26 procent. Brambory zdražily o 15,2 procenta, zelenina o 13,6 procenta. Ceny ovoce byly naopak nižší o 13,8 procenta. "Lze předpokládat, že se růst cen v rostlinné výrobě bude přelévat do zrychlování růstu cen v živočišné výrobě a v potravinářském průmyslu, což bude posilovat tlaky směrem ke zrychlení růstu cen potravin pro koncové spotřebitele," řekl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Ceny stavebních prací se podle odhadů ČSÚ meziročně zvýšily téměř o 13 procent. Materiály a výrobky spotřebovávaných ve stavebnictví zdražily meziročně o 25,2 procenta. "Ceny energií, surovin a dalších vstupů potřebných ve výrobě neustále rostou. Za těchto podmínek je velice těžké predikovat vývoj cen na delší období než pár měsíců. V této nejisté době by tak bylo nezodpovědné tvrdit, že růst cen dosáhl vrcholu," uvedl generální ředitel společnosti Xella pro ČR a Slovensko (výrobce Ytongu) Peter Markovič.

V oblasti tržních služeb pro podniky stouply ceny za reklamní služby a průzkum trhu o 18,8 procenta. Skladovací a podpůrné služby v dopravě zdražily o 14,3 procenta a služby v oblasti zaměstnání o 13,3 procenta.

Ceny výrobců v dubnu rostly také v meziměsíčním srovnání. V průmyslu to bylo o 2,3 procenta, v zemědělství o osm procent, ve stavebnictví o 1,3 procenta a ceny tržních služeb pro podniky vzrostly proti březnu o půl procenta. Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se zvýšily o 15,5 procenta.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je pátek 1. července 2022

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď