Inflace za celý letošní rok bude přes sedm procent, uvádí analýza Cyrrus

foto Peníze, bankovky, česká měna, koruna, úspory - ilustrační foto.

Praha - Inflace bude za celý letošní rok nejvyšší od roku 1998 a dosáhne 7,2 procenta. Růst cen bude kulminovat v prvním čtvrtletí, kdy inflace vystoupá na 8,8 procenta, což bude nejvyšší tuzemský čtvrtletní údaj od podzimu roku 1998. Začátkem letošního roku nelze vyloučit ani inflaci přes deset procent. Vyplývá to z analýzy společnosti Cyrrus, kterou má ČTK k dispozici.

"Nebývale svižný růst cen pozorujeme prakticky napříč celým vyspělým světem, a částečně jej lze vysvětlit globálními faktory, jako jsou přetížené dodavatelské řetězce či nárazově zvýšená poptávka po komoditách," uvedl hlavní ekonom Cyrrus Vít Hradil. Česká republika ale podle něj patří v rámci západních zemí mezi ty, které jsou nastupující inflační vlnou zvláště ohroženy kvůli specifickým lokálním faktorům.

Mezi ně podle Hradila patří český trh práce, na kterém panuje tak akutní nedostatek zaměstnanců, že firmám nezbývá, než přistupovat na rostoucí mzdové požadavky. To následně vytváří dodatečný tlak, který výrobce nutí dál zvyšovat ceny a zároveň opět stimulovat spotřebitelskou poptávku.

"Dalším specificky českým faktorem je trh s nemovitostmi, který je dlouhodobě omezen stavební legislativou, jež neúměrně protahuje dobu výstavby. V neposlední řadě pak v Česku dochází ke zřetelnému odpoutání inflačních očekávání mezi obyvateli, které hrozí dále stupňovat mzdové a nákladové inflační tlaky," uvedl.

Mezi další faktory podporující inflaci Hradil zařadil rozpočtovou politiku vlády. "Nový kabinet sice plánuje snížit deficit pro rok 2022 na 300 miliard korun, dosud ovšem není zřejmé, jak toho zamýšlí dosáhnout, a i přesto by šlo o přibližně pět procent HDP, což je nadále značně expanzivní politika," uvedl. Rovněž problémy v dodavatelských řetězcích budou podle něj celý letošní rok inflaci ovlivňovat.

"Jako na houpačce bude rok 2022 podle nás s cenami energií. Zahájíme jej drtivým úderem v prvním kvartále, kdy vyprší dočasné odpuštění DPH a zdražovat se bude napříč dodavateli. Výrazné zklidnění situace však očekáváme již s příchodem jarních měsíců, kdy by kromě oteplení počasí měla pokročit i vyjednávání o zprovoznění plynovodu Nord Stream 2," uvedl dále Hradil.

Komodity mají podle něj nejdramatičtější období zdražování za sebou. "Naopak potraviny se o své slovo teprve přihlásí. České ceny potravin dosud neodráží nedávné citelné zdražování zemědělských komodit na světových trzích ani nákladů na přepravu," upozornil Hradil.

Tlumit růst cen by mohl podle něj posilování kurzu koruny. "Silnější koruna pak citelně zlevní dovážené zboží, a tím pomůže tlumit inflační tlaky," uvedl.

Český statistický úřad zveřejní ve středu údaje o inflaci za prosinec a průměrnou míru inflace za loňský rok. Podle odhadů analytiků meziroční inflace v prosinci stoupla na průměrných 6,6 procenta z šesti procent v listopadu. Tomu odpovídá průměrná míra inflace za celý loňský rok 3,8 procenta, tedy nejvyšší od roku 2008. Odhady na letošní rok pak počítá většinou s průměrnou inflací letos kolem šesti procent.

Člen bankovní rady České národní banky Tomáš Holub dnes uvedl, že od druhého čtvrtletí se inflace začne snižovat. "Snažíme se, aby začátkem roku 2023 byla inflace zpátky v blízkosti dvou procent," uvedl. Zároveň ale dodal, že na počátku letošního roku se inflace přiblíží k deseti procentům.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 17. ledna 2022

Očekáváme v 19:00 1°C

Celá předpověď