Inflace v Německu v září vystoupila na 10 procent ze srpnových 7,9 procenta

foto Žena s nákupem v Berlíně - ilustrační foto.

Berlín - Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu v září zrychlilo na deset procent ze srpnové hodnoty 7,9 procenta. Výrazně vzrostly ceny energií a potravin, vplývá z prvního rychlého odhadu, který zveřejnil spolkový statistický úřad Destatis. Ve srovnání s předchozím měsícem ceny vzrostly o 1,9 procenta.

Podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie se inflace v září zvýšila na 10,9 procenta. Analytici podle agentury Reuters očekávali harmonizovanou inflaci deset procent. Meziměsíčně ceny podle metodiky EU stouply o 2,2 procenta.

Výrazný vliv na inflaci mají nadále ceny energií. Ty v září meziročně stouply o 43,9 procenta. Ceny potravin pak vzrostly o 18,7 procenta. Celkově se ceny za zboží zvýšily o 17,2 procenta a ceny služeb o 3,6 procenta.

Konečné údaje za září zveřejní statistický úřad 13. října.

Čtyři přední německé ekonomické instituty podle svého dnešního odhadu očekávají, že inflace se v nadcházejících měsících ještě zvýší a v letošním roce dosáhne průměrné hodnoty 8,4 procenta. V příštím roce ji odhadují na 8,8 procenta.

Podle nedávné zprávy statistického úřadu se výrobní ceny v Německu v srpnu meziročně zvýšily o rekordních 45,8 procenta, zejména kvůli prudkému zdražování energií. Jejich růst tak zrychlil na 37,2 procenta. Výrobní inflace je důležitým ukazatelem budoucího vývoje maloobchodních cen, její růst se totiž často promítá do vyšších spotřebitelských cen.

Míra inflace v Německu se nachází vysoko nad dvouprocentním cílem Evropské centrální banky (ECB). Německo je největší ekonomikou, kde se platí jednotnou evropskou měnou euro. Inflace v celé eurozóně v srpnu vystoupila na rekordních 9,1 procenta z červencových 8,9 procenta.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je čtvrtek 8. prosince 2022

Očekáváme v 21:00 0°C

Celá předpověď