Indie a ČR by měly úžeji spolupracovat, v plánu je cesta Babiše

foto Indický prezident Rám Náth Kóvind (vlevo) a prezident ČR Miloš Zeman uspořádali společnou tiskovou konferenci 7. září 2018 na Pražském hradě.

Praha - Příští rok by český premiér Andrej Babiš (ANO) měl navštívit Indii, o plánu hovořili prezidenti Miloš Zeman a Rám Náth Kóvind na Pražském hradě. Zeman i jeho indický protějšek upozornili po osobním jednání a setkání národních delegací na rostoucí obchodní výměnu a spolupráci. "Velký potenciál vidím v oblasti obrany," uvedl Kóvind na tiskové konferenci a vyzval české firmy k aktivitě v jeho zemi. S premiérem Babišem indický prezident hovořil o posílení ekonomické a bezpečnostní spolupráce.

Účastníci jednání české a indické delegace na Hradě podepsali dohodu o zrušení víz pro držitele diplomatických pasů, memorandum o spolupráci ve vědě a výměně studentů. Kóvind ocenil slova prezidenta Zemana o tom, že by se Indie měla vzhledem ke svému významu stát stálým členem Rady bezpečnosti OSN. Součástí jednání bylo podle Zemana také téma boje proti terorismu a situace v Pákistánu, kde působí hnutí Tálibán.

V souvislosti s rostoucí spoluprací českých a indických firem se Zeman zmínil také o faktu, že Česko nespojuje s indickým hlavním městem Dillí přímá letecká linka.

Video: Indický prezident v Praze
07.09.2018, 15:09, autor: Hynek Beran , zdroj: ČTK

Ve společném prohlášení prezidenti ČR a Indie uvítali růst vzájemných dvoustranných obchodů a investic. Představy, jak posunout bilaterální obchodní vztahy, by mělo nabídnout zasedání Smíšené komise pro hospodářskou spolupráci ČR a Indie, které se bude konat v říjnu v Praze a budou mu předsedat ministři obchodu obou zemí.

Kóvind s manželkou přijel na Hradčany v 10:30, na prvním hradním nádvoří na ně čekala nastoupená čestná jednotka Hradní stráže. Hlava druhého nejlidnatějšího státu světa zavítala na Pražský hrad po 22 letech. Jednání trvala zhruba dvě hodiny.

S Kóvindem se setkal také premiér Babiš. Oba politici spolu jednali o možnostech posílení ekonomické spolupráce mezi Českem a Indii. Babiš v této souvislosti vyzdvihl důležitost dohody o volném obchodu mezi Evropskou unií a Indií, informoval v tiskové zprávě úřad vlády. Dalšími tématy jednání byla spolupráce v oblasti obrany a bezpečnosti nebo možnost přímého leteckého spojení mezi Prahou a Dillí.

V sobotu má Kóvind podle indické ambasády v plánu návštěvu Univerzity Karlovy, kde se setká s indickými studenty a českými indology. Prohlédne si také laserové centrum v Dolních Břežanech a Strahovský klášter. Návštěvu v ČR ukončí v neděli.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je neděle 21. července 2019

Očekáváme v 13:00 24°C

Celá předpověď