Index: Většina podílových fondů zůstává letos ve ztrátě

foto Peníze, měna, bankovky, česká koruna - ilustrační foto.

Praha - V srpnu letošní výkonnost naprosté většiny podílových fondů zůstávala hluboko pod nulou. Akciové fondy vykázaly v průměru ztrátu pět procent, dluhopisové fondy 1,7 procenta a v minusu 0,9 procenta byly i fondy peněžního trhu. V samotném srpnu byly spíše v plusu. Vyplývá to z Broker Consulting Index podílových fondů za srpen, který má ČTK k dispozici.

Smíšené fondy si v srpnu za letošek připsaly pokles 0,34 procenta. Komoditní fondy zažily v srpnu nejvyšší nárůst, přesto stále vykazují pokles o 6,40 procenta.

"Podíváme-li se na výkonnost v měně fondu, tak zjistíme, že v srpnu posilovaly téměř všechny skupiny podílových fondů. Rozdílná výkonnost fondů v měně fondu a v korunách je dána vývojem měnových kurzů," uvedl analytik Broker Consulting Lukáš Vokel.

"Vzhledem k aktuální situaci kolem koronaviru se nelze ničemu divit. Řada analytiků očekávala na akciích ještě výraznější propady v průběhu třetího kvartálu po reportu firemních výsledků za druhé čtvrtletí," komentoval čísla regionální ředitel společnosti 4fin Vratislav Jůza. Vyšší rizikové přirážky strhly dolů i ceny dluhopisů. Fondy peněžního trhu trpí již klasickým syndromem nízkých sazeb, kdy výnosy fondu nepokryjí ani jeho náklady a končí též v záporu, dodal.

Akciové trhy v poslední době dosahovaly maxim. "Za růstem stály USA a Čína. Jiné regiony, jako Evropa, Jižní Amerika a podobně, se však stále zotavovaly z poklesů, které jsme zažili na počátku pandemie. Velkými tahouny jsou akcie FANMAG (Facebook, Apple, Netflix, Microsoft, Amazon a Google)," upozornil Vokel.

V poslední době se podle něj znatelně zvýšila nabídka korporátních dluhopisů od menších společností, které často lákají na úrokové výnosy. Při konfrontaci s obdobnou dluhopisovou nabídkou by potenciální investoři měli být podle něj opatrní. V případě, kdy se společnost dostane do finančních problémů, emitent může zastavit vyplácení výnosů a také nemusí následně dojít k vyplacení počáteční investice. V takovém případě investoři mohou přijít o své peníze, varoval.

Majetek ve fondech kolektivního investování se podle dat Asociace pro kapitálový trh za první pololetí snížil o 11 miliard korun. V loňském roce průměrný český investor vydělal 8,9 procenta. Akciové fondy v průměru vynesly téměř 19 procent, dluhopisové tři procenta, nemovitostní 5,2 procenta, peněžní 1,6 procenta, smíšené 7,5 procenta a fondy fondů 14,8 procenta.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je úterý 27. října 2020

Očekáváme v 21:00 6°C

Celá předpověď