Index: Průměrná sazba hypoték v červenci stoupla nejvíce od prosince 2018

foto České peníze, bankovky, koruna, dům, hypotéka, nájem, stavební spoření - ilustrační foto.

Praha - Průměrná úroková sazba hypoték v červenci stoupla na 2,23 procenta z červnových 2,13 procenta. Sazba stoupla popáté v řadě a jde o největší nárůst průměrné sazby od prosince 2018. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Banky v červenci sjednaly 10.967 hypoték za 35,3 miliardy korun, což je meziroční nárůst objemu o 63 procent. Ve srovnání s předchozím měsícem ale počet i objem nově sjednaných hypoték klesl.

Podle Fincentrum Hypoindexu bude letošní rok v objemu poskytnutých hypoték rekordní. Za sedm měsíců totiž banky sjednaly hypotéky za 259 miliard korun. Hypoteční trh tak letos již překonal dosud rekordní loňský rok, kdy objem poskytnutých hypoték stoupl na 254 miliard korun. "Objem poskytnutých hypoték by se tak v letošním roce měl poprvé v historii dostat za hranici 300 miliard korun," uvedl hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora.

Podle něj je možné, že průměrná úroková sazba u hypoték ještě poroste. "Vzhledem ke zpoždění, které banky v posledních měsících nabraly při zpracování žádostí o hypotéky ještě s nižšími sazbami, je možné, že růst průměrné sazby hypoték ještě zrychlí. Většina bank totiž ve zvyšování nabídkových sazeb hypoték přitvrzuje," uvedl Sýkora.

Na výši průměrné úrokové sazby podle něj má již vliv i růst základní úrokové sazby České národní banky. "S ohledem na další srpnové zvýšení těchto sazeb se dá očekávat, že sazby hypoték i nadále porostou a postupně mohou atakovat hranici tří procent," uvedl Sýkora.

Data za červenec podle ředitele hypotečních úvěrů Raiffeisenbank Milana Voldřicha potvrdila náznaky toho, že se trh hypoték celkově začíná ochlazovat. Důvodem je vedle růstu úrokových sazeb i klesající dostupnost a motivace vzít si hypotéku. "Vyšší sazba znamená nejen vyšší splátku, ale také ochabnutí zájmu o refinancování. Blížíme se opět do poklidných období, kdy nebude problém sehnat odhadce, nebude se na vyřízení hypotéky dlouho čekat, ale na splátkách si připlatíme," uvedl.

Podle analytika společnosti Patron Daniela Horňáka je zájem o hypotéky stále vysoký a nic na tom podle něj nezmění ani růst sazeb. "Výraznější zpomalení lze očekávat s dosažením úrokové sazby přibližující se psychologické hranici tří procent, což očekávám na přelomu nového roku," uvedl.

Z dat dále vyplývá, že průměrná výše hypotéky vzrostla v červenci o zhruba 54.000 korun na 3,2 milionu korun. Za poslední rok tak průměrná výše hypotéka stoupla o zhruba 500.000 korun.

"Rok 2021 bude bezpochyby z hlediska celkového objemu poskytnutých hypoték s odstupem rekordní. Samotné úrokové sazby jsou totiž stále s přihlédnutím k inflaci v negativním teritoriu, a všichni tuší, že porostou, už kvůli přitvrzování ČNB. Ti, kdo si to mohou dovolit, navíc stále považují investice do bytů za dobrou protiinflační pojistku," uvedl hlavní poradce České bankovní asociace Miroslav Zámečník.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je čtvrtek 2. prosince 2021

Očekáváme v 3:00 5°C

Celá předpověď