I přes vlhký listopad zůstává hlavně jih Čech postižený suchem

foto Podzimní ráno. Ilustrační foto.

Brno - I přes poměrně vlhký a mlhavý listopad zůstávají převážně v Čechách místa, kde přetrvává velké zemědělské sucho, tedy v půdě do jednoho metru. Nejvíce jsou postižené jižní Čechy a jižní část Plzeňského kraje. Naopak Morava a velká část Čech nepociťuje sucho vůbec, vyplývá z mapy, kterou zveřejnili tvůrci portálu InterSucho na stejnojmenném portálu tento týden. Předpovědi pro nejbližší dny jsou s ohledem na srážky spíše nepříznivé.

V jižních Čechách je na menším území zaznamenaný druhý a třetí nejhorší stupeň ze šesti, ve většině kraje panuje mírné či počínající sucho. Mnohem horší situace, která přetrvává z léta, je v hlubší vrstvě od 40 do 100 centimetrů. "Jedná se o pás táhnoucí se od severní Šumavy, přes Táborsko, Třeboňsko až po Novohradské hory," uvedli vědci v aktuálním komentáři. Alespoň počínajícím suchem v hlubší vrstvě je postižena třetina území republiky. Kromě zmíněných území jde i o Polabí. "Dlouhodobě vnímáme problém zejména v oblasti severozápadně od Prahy, Třeboňska a Strakonicka. A prognóza na další dva měsíce není příliš optimistická," píše se v komentáři.

Míra sucha se určuje jako poměr aktuálního stavu k průměrnému stavu za roky 1961 až 2010.

Jižní Čechy jsou postižené i kvůli tomu, že na rozdíl od většiny republiky zde alespoň průměrně pršelo podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu naposledy v květnu. Od té doby se úhrny srážek pohybovaly proti letům 1981 až 2010 kolem 80 procent. Celkově se v Česku úhrny za srpen, září a říjen pohybovaly blízko průměru. Například v Jihomoravském, Olomouckém a Zlínském kraji však byly úhrny v těchto měsících vždy nadprůměrné.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 14. srpna 2020

Očekáváme v 15:00 29°C

Celá předpověď