I pozitivní test na covid-19 sdělí přímo laboratoře

foto Testování na koronavirus, laboratoř - ilustrační foto.

Praha - Laboratoře budou od čtvrtka posílat e-mailem či v SMS výsledek testu na covid-19 i lidem, kteří budou pozitivní. Dosud informovaly jen o negativním, napsal na twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Pozitivní výsledek testu musel dosud sdělovat nakaženému lékař, většinou z hygieny. Na sociálních sítích nebo v médiích se objevovaly stížnosti lidí, kteří se o svém výsledku kvůli přetížení hygienických stanic dozvídali pozdě.

Ministerstvo zdravotnictví v tiskové zprávě následně sdělilo, že elektronické zasílání informací o pozitivním výsledku testu na covid-19 laboratořím ukládá nové mimořádné opatření MZd. Podle něj mají laboratoře povinnost sdělit výsledek testu bezodkladně, nejpozději do 48 hodin od přijetí vzorku k vyšetření.

Od začátku září je většinou více než 10.000 testů denně, za poslední týden v pracovní dny přes 15.000. Zatím maximum bylo 18.940 testů v pátek. Nakažených je mezi testovanými v září v jednotlivých dnech mezi 4,5 a 11,8 procenta.

"Laboratoře budou od zítra (čtvrtka) zasílat informaci o pozitivním výsledku testu na covid SMSkou nebo e-mailem. A k tomu potřebné instrukce. Pacient bude díky tomu rychleji vědět, jak na tom je, a předejde šíření nemoci," uvedl ministr.

Ministerstvo doplnilo, že v případě, že pacient dostane zprávu o tom, že test u něj prokázal koronavirus nebo je výsledek vyšetření nejasný, bude mu zasláno doporučení kontaktovat svého praktického lékaře a informace ohledně dalšího postupu, aby předešel šíření nemoci. V případě pozitivního výsledku bude pacient informován, že má dodržovat izolaci, uvedlo ministerstvo.

Na test na covid-19 může člověka poslat praktický lékař, pokud má příznaky nemoci, nebo epidemiolog krajské hygienické stanice, pokud byl v rizikovém kontaktu s někým, kdo už byl pozitivně testovaný. Lidé si mohou také na test dojít sami, pak si ho ale sami také zaplatí. Výsledek by měl být ideálně do 48 hodin, v praxi se na něj ale kvůli nárůstu počtu testů čeká déle.

Podle doporučeného postupu na webu ministerstva zdravotnictví se kontakty nakažených, které příznaky nemají, testují čtvrtý nebo pátý den po rizikového setkání, lidé z příznaky mohou na test už první den. Pokud jim první test vyjde negativní, zůstávají v karanténě deset dní a poté jdou znovu na test. U pozitivně testovaných končí izolace bez testu po deseti dnech nebo tři dny po skončení příznaků.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pátek 30. července 2021

Očekáváme v 5:00 15°C

Celá předpověď