I genetika hraje při neplodnosti svoji roli

foto Mikroskop, věda, genetika - ilustrační foto.

Ženská či mužská neplodnost může mít velmi mnoho příčin. Určitou část mohou tvořit i genetické abnormality. Část z nich odborníci znají, mnoho jich ale zůstává skryto.

Viníci spontánních potratů 

Více než polovina prvotrimestrálních spontánních potratů je zapříčiněna genetickými odchylkami. Ve většině případů se jedná o náhodné abnormality vzniklé při tvorbě spermií, vajíček či embrya.

  • Chromozomy jsou vláknité struktury v buněčném jádře a jsou to nositelé veškeré genetické informace.
  • V každé buňce je jich přítomno 46 – jedna polovina je od otce (spermie obsahuje pouze 23 chromozomů) a druhá od matky (vajíčko obsahuje také pouze 23 chromozomů).
  • Po splynutí a následném dělení vzniká embryo, jehož buňky obsahují každá 46 chromozomů.
  • Pokud v některé etapě vývoje spermie, vajíčka či embrya vznikne numerická či strukturální chromozomální chyba, nemusí být embryo nadále schopno života a dochází k potratu.
  • Až na výjimečné případy k této chybě dochází náhodně, a proto je velká šance, že další těhotenství vydrží.

Existují ale případy, jež jsou provázeny opakovanými potraty a problém nemusí být až tak náhodný. Na vině mohou být genetická onemocnění otce či matky nebo například stáří, jež vede k častějším chromozomálním chybám při vývoji spermií. V podobných případech je vhodná konzultace u specialisty – genetika.

Snížená plodnost

Na druhé straně jsou genetická onemocnění, která mohou různými cestami snižovat plodnost ať už u ženy, či muže. Tyto choroby mohou ovlivňovat reprodukční systém přes hormonální hladiny anebo přímým zásahem do jeho struktur. Navíc u nich existuje riziko přenosu onemocnění na potomka.

  • U mužů se jedná např. o Klinefelterův syndrom, polycystickou nemoc ledvin, cystickou fibrózu a jiné.
  • U žen jmenujme např. Turnerův syndrom, syndrom fragilního X, Kallmanův syndrom a další.

U těchto nemocí je znám genetický problém – a nejčastěji se jedná o chybný počet chromozomů či změnu v jednotlivém genu. Je-li tato strukturální příčina známá, je možné ji pomocí genetického vyšetření zjistit.

Otázky přetrvávají 

Známe mnoho nemocí, které jsou způsobeny genetickými odchylkami a dokážeme  přesně určit, kde je problém. Zároveň ale existuje ještě více potíží, u kterých podrobnosti stále zůstávají velkou záhadou. Četnou skupinu tvoří onemocnění, u nichž se předpokládá genetický vliv, ale není znám jeden specifický gen. Tzv. multifaktoriální onemocnění jsou dána kombinací genetických odchylek a navíc vlivů prostředí. A tyto nevyzpytatelné genetické odchylky mohou mít "prsty" i v neplodnosti u člověka.

http://www.zenska-neplodnost.cz/

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je pátek 9. června 2023

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď