Hyundai připravuje schopnost krabího pohybu

foto Elektromobil Hyundai Ioniq s moduly modul Corner-e.

Možnost jezdit také bokem napřed předvedla společnost Hyundai Mobis na veletrhu CES v Las Vegas. Elektromobil Hyundai Ioniq pro tento účel dostal speciální modul Corner-e ke každému ze čtyř kol.

Ten se skládá z elektrického motoru, elektricky řízeného tlumiče a systémů pro řízení a brzdění. Díky tomu je každé ze čtyř kol natočit až do úhlu 90 stupňů. Díky tomu bude už pro každého řidiče hračkou zaparkovat do velmi malé mezery mezi ostatní vozy stojící podélně u chodníku.

Navíc se obrovsky zvětší manévrovací schopnosti. Například při natočení všech čtyř kol do úhlu přibližně 45 stupňů se bude možné s vozidlem otočit do protisměru prakticky kolem své osy.

Bohužel zatím nejsou známy žádné další podrobnosti. Tedy například to, jak bude řidič systém ovládat, pro která reálná vozidla se připravuje k použití a samozřejmě i jeho cena.

Podobné systémy již konstruktéři začali vyvíjet zhruba před sto lety. Poprvé se představil v roce 1927. Tehdy se kolmo k podélné ose vozu natáčela přední kola.

V Americe ve třicátých letech zase existovalo technické řešení, díky němuž se z klidové pozice na zádi spouštělo na vozovku páté kolo.

Autonaelektřinu.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je čtvrtek 28. září 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď