Hvězdná basketbalistka Grinerová napsala z moskevské vazby Bidenovi

foto Basketbalistka Brittney Grinerová z týmu Phoenix Mercury na Utkání hvězd WNBA 13. října  2021. 

Moskva - Americká basketbalistka Brittney Grinerová se z moskevské vazby obrátila s prosbou o pomoc na prezidenta Joea Bidena. V emotivním dopise jej žádá, aby jí pomohl dostat se domů. Dvojnásobná olympijská vítězka, mistryně světa a šampionka zámořské ligy WNBA i Euroligy v dresu Jekatěrinburgu je v Rusku obviněná z pašování drog. Hrozí jí až deset let vězení.

Jednatřicetiletá Grinerová byla zatčena v únoru na moskevském letišti Šeremetěvo poté, co byly v jejím zavazadle při kontrole objeveny náplně do elektronické cigarety s hašišovým olejem. Od té doby je ve vazbě, soud začal minulý týden v pátek .

Dopis zaslali její právní zástupci do Bílého domu v pondělí v Den nezávislosti. "Jak tady sedím v ruském vězení, jen se svými myšlenkami a bez ochrany rodiny, přátel, olympijského dresu, obávám se, že tady můžu zůstat navždy," uvedla Grinerová v dopise, jehož úryvky její právníci zveřejnili.

Mluvčí Bílého domu Karine Jeanová-Pierreová sdělila zámořským médiím, že Biden dopis četl a případ jejího věznění patří k jeho prioritám. "Domníváme se, že je ve vazbě neprávem. Použijeme všechny dostupné nástroje, abychom ji dostali domů," konstatovala. Bílý dům také oznámil, že prezidentův tým je v pravidelném kontaktu s rodinou basketbalistky a s její manželkou už několikrát hovořil bezpečnostní poradce Jack Sullivan i ministr zahraničí Antony Blinken, uvedla CNN.

Pivotka, která ve WNBA zářila v barvách Phoenixu Mercury, byla zadržena týden před vpádem ruských vojsk na Ukrajinu. Na ten USA reagovaly zavedením sankcí proti Rusku, které zase Spojené státy kritizuje za dodávání zbraní na Ukrajinu. Americké ministerstvo zahraničí tvrdí, že byla zadržena neoprávněně. Osobně se nyní obrátila na Bidena.

"Čtvrtého července vždycky s rodinou vzdáváme čest všem, kteří bojovali za svobodu, včetně mého otce, který je válečným veteránem z Vietnamu. Bolí to, když si pomyslím, jak tento den obvykle slavíme, protože svoboda pro mě letos znamená úplně něco jiného," dodala s tím, že před dvěma lety při prezidentských volbách pro Bidena hlasovala.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

32°C

Dnes je čtvrtek 18. srpna 2022

Očekáváme v 15:00 23°C

Celá předpověď