Hudební festival Porta opět překročí žánrové hranice, otevře ho Krajčo

foto Zpěvák Richard Krajčo, na snímku z 19. června 2021.

Praha - Festival trampské a country muziky Porta, který se letos uskuteční 23. až 25. června v Lesním divadle Řevnicích u Prahy, opět překročí žánrové hranice. Program 57. ročníku otevře jako host Richard Krajčo známý z popové skupiny Kryštof. O vítězství v soutěži o interpretační a autorskou Portu se v Řevnicích utkají nejúspěšnější hudebníci ze 14 oblastních kol. Na festival se letos přihlásilo stejně jako loni téměř 230 soutěžících. Novináře o tom dnes za pořadatele informoval Jiří Vondráček.

"Chceme, aby dramaturgie festivalu byla pestrá, proto jsme již před časem rozevřeli dramaturgické nůžky. Porta již není uhnízděná v žánru folk a country, přináší muziku přesahující hranice pro vnímavé publikum," uvedl člen Rady festivalu Porta Vondráček. Připomněl, že v minulosti na Portě vystoupili například Marta Kubišová, skupina Buty nebo písničkář Xindl X.

Mezi hosty letošního ročníku, jejichž recitály budou prokládat soutěžní vystoupení, budou například Jaroslav Samson Lenk, Petr Bende, Robert Křesťan nebo skupina Rangers/Plavci. Představí se také skupina VeHiBa se zpěvačkou Veronikou Bartošovou, která loni získala interpretační i autorskou Portu za píseň Zápasím.

"Koncerty program na Portě nekončí, v areálu se v prostoru pro návštěvníky hraje a zpívá do rána," uvedl Vondráček.

Pořadatelé festivalu vedle interpretační a autorskou Porty vyhlašují i další ceny. Loni porota udělila Cenu Obce spisovatelů za nejlepší text, kterou si odnesl Ondřej Podeszwa z folkové kapely MeziMěsto za slova písně S váhami na křídlech. Cenu Country rádia získal ostravský písničkář René Matlášek, Cenu Českého rozhlasu Region porota přiřkla partě muzikantů s názvem Faux pase Fonet. Cenu Svazu autorů a interpretů (SAI) vyhrála písničkářka ve stylu folk/country crossover Alena "Alishi" Střelečková. V hlasování publika uspěla mladá česká folk a folkrocková kapela Hřích.

Zlaté Porty za přínos folk a country hudbě a mnohaletou a obětavou práci při pořádání Porty obdržely předsedkyně Porty Anna Roytová a Marie "Amunka“ Navrátilová, pořadatelka oblastního kola Porta Praha a dlouholetá ředitelka hudebního klubu Mlejn.

Porta vznikla v roce 1967 v Ústí nad Labem, odkud musela v době normalizace odejít. Pak se konala na mnoha místech v Česku a nakonec našla zázemí v Plzni. Několik let překračuje hranice ortodoxního country a folkového festivalu, kterým byla v začátcích. Doby, kdy se na festivalu pískalo na kapely s elektrickými nástroji, jsou minulostí. Od roku 2008 je republikové finále v Lesním divadle v Řevnicích u Prahy.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je pátek 9. června 2023

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď