Huawei bude mít v nových telefonech služby od Seznamu.cz

foto Ilustrační foto - Stánek čínské společnosti Huawei na výstavě PT Expo v Pekingu (snímek z 31. října 2019).

Praha - Aplikace české internetové jedničky Seznam.cz budou součástí nabídky v nových telefonech Huawei prodávaných v České republice. Čínská společnost Huawei služby Seznamu, včetně zpravodajství a vyhledávání, nabídne prostřednictvím svého obchodu AppGallery, který má 400 milionů uživatelů měsíčně. Firma to dnes uvedla v tiskové zprávě.

"Společnosti Huawei a Seznam.cz dohodly partnerství a spolupráci v mnoha oblastech. Seznam.cz jako významný tvůrce mnoha mobilních aplikací v Česku podporuje Huawei v budování vlastního obchodu s aplikacemi. Nedávno představené telefony řady P40, P40 Pro a P40 Lite jsou první modely, kde se partnerství projeví. A my věříme, že to naši zákazníci ocení," sdělil ČTK mluvčí Huawei pro produktové portfolio Filip Matys.

Spolupráce se Seznamem podle serveru Lupa souvisí se zákazem využívat služby americké firmy Google. V nových telefonech, které přišly na trh v březnu, tak bude automaticky nastaveno vyhledávání od Seznamu a k dispozici budou i další služby jako Mapy.cz, Email.cz, Novinky.cz nebo Televize Seznam.

"Mobilní zařízení Huawei tvoří v České republice velkou část trhu. Jsme rádi, že se nám podařilo uzavřít vzájemnou spolupráci, která nám pomůže oslovit další uživatele s produkty Seznamu. Je to v souladu s naší mobilní strategií, která reaguje na fakt, že se konzumace zábavy i obsahu přesouvá stále více od desktopu k mobilním telefonům," uvedl ředitel obsahových služeb Seznamu Matěj Hušek.

V AppGallery od Huawei je také možné najít aplikace od Alza.cz, CZC, Komerční banky, CSFD.cz, Livesportu, Richee, Tipsportu, Tesca, Youradio nebo Windy a nyní je postupně budou doplňovat například i aplikace od Raiffeisenbank, České spořitelny nebo České pošty. Připojit se mají i DámeJídlo.cz, Avast či České dráhy s aplikací Můj vlak. Z populárních globálních aplikací AppGallery nabízí třeba taxi aplikaci Bolt či strategickou hru Game of Thrones.

Podle údajů analytické firmy Gartner byla Huawei v 1. čtvrtletí čtvrtou nejprodávanější značkou chytrých mobilů v Česku. První příčka patří Samsungu, druhá Xiaomi a třetí Applu.

Podle ředitele IDC-softwarehouse Petra Loužeckého takovéto partnerství dává smysl. "I přes konkurenci Googlu se Seznam.cz v České republice stále těší obrovské oblibě zejména u střední a starší generace, která rovněž ráda ušetří peníze za o něco levnější mobilní telefony Huawei ve srovnání se špičkovými iPhony či Samsungy. Otázkou je, zda někdy na tuto Seznamovskou vlnu naskočí i zbytek nyní mladší české populace či zda je globální googlovský trend nezastavitelný a nezachrání to ani vstřícnost Huawei vůči českému prostředí," dodal.

Seznam.cz je v ČR populární a k vyhledávání jej využívá skoro čtvrtina uživatelů počítačů, na mobilních platformách již podle Petra Loužeckého z Algotechu tak silný není. "Partnerství je dobrá zpráva z několika pohledů - posílení lokální firmy v rámci globálních řešení, pohodlí pro uživatele v rámci známého prostředí, rozložení sil mezi více platforem obchodů s aplikacemi a tudíž větší svoboda pro uživatele," podotkl.

Spojené státy firmu Huawei obviňují z krádeží technologií a podezřívají ze špionáže pro čínskou vládu. To čínský podnik odmítá. Británie již v lednu částečně omezila přístup Huawei k budování mobilních sítí páté generace (5G). Britská vláda nyní svůj přístup k Huawei v důsledku nových amerických restrikcí vůči čínskému podniku přehodnocuje a ministři naznačují, že je pravděpodobný úplný zákaz, napsala minulý týden agentura Reuters.

Před používáním softwaru i hardwaru Huawei varoval předloni i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Premiér Andrej Babiš poté úřadu vyčetl, že varování vládu překvapilo, nebylo opřené o důkazy a úřad ho s nikým nekonzultoval. Šéf NÚKIB Dušan Navrátil byl do roka z čela úřadu odvolán.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je sobota 15. srpna 2020

Očekáváme v 17:00 22°C

Celá předpověď