Hradecký kraj zná vítěze autobusových tendrů, Hradecko má BusLine

foto Ilustrační foto - Na snímku ze 4. března je autobus firmy BusLine na autobusovém terminálu v Hradci Králové.

Hradec Králové - Autobusovou dopravu na Královéhradecku zajistí firma BusLine KHK. Rada Královéhradeckého kraje dnes společnost vybrala jako posledního vítěze tendru na zajištění dotované autobusové dopravy v kraji v letech 2020 až 2030. Vítěze zbývajících sedmi oblastí kraj vybral v minulých týdnech. ČTK to dnes řekl mluvčí kraje Dan Lechmann. Soutěž na zajištění autobusové dopravy má celkovou odhadovanou cenu 7,7 miliardy korun a je finančně největší v historii kraje.

Po dnešním rozhodnutí rady kraje získala společnost BusLine KHK tři oblasti. Tři oblasti má i sdružení Transdev Morava a Audis Bus. Zbylé dvě bude obsluhovat sdružení společností CDS Náchod a P-Transport a sama společnost CDS Náchod. Nyní pro kraj autobusovou dopravu zajišťuje 11 společností. Nově by se na autobusové dopravě mělo podílet pět firem.

Smlouvy s vítězi kraj zatím uzavřít nemůže, protože tendr ve správním řízení od 10. června řeší Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). ÚOHS zahájil správní řízení na návrh společnosti Autobusová doprava Podbořany, která napadla zadávací podmínky zakázky. Námitku proti nim nejprve podala kraji, který ji zamítl. Firma se pak obrátila na ÚOHS. Smlouvy s vybranými dodavateli kraj nemůže podepsat ve lhůtě 60 dnů ode dne zahájení správního řízení.

Rada kraje by příští týden měla také řešit vypořádání námitek, které kraj obdržel od tří účastníků soutěže. Tři firmy kraj ze soutěže vyloučil.

"K zahájenému řízení na ÚOHS se Královéhradecký kraj v zákonné lhůtě vyjádřil. V tuto chvíli připravujeme všechny podklady pro vypořádání námitek. O výsledcích soutěže budeme více informovat po skončení probíhajících řízení," uvedl k tendru náměstek hejtmana pro dopravu Martin Červíček (ODS).

Královéhradecký kraj tendr na dopravce pro zajištění dotované linkové dopravy vypsal loni na konci října, nabídky firmy podaly v polovině května. Zakázka je rozdělena na osm oblastí, přičemž zajištění dopravy má přesah i na území sousedních krajů.

Kraj předpokládá, že po vyhodnocení tendru budou mít vítězné firmy na přípravu zahájení dopravy zhruba rok. Vlastní plnění zakázky by mělo začít od změny jízdních řádů v září 2020. Rozsah výkonu dopravy kraj stanovil na 18,4 milionu autobusových kilometrů ročně. Zakázka počítá s nasazením 248 autobusů.

Výsledky soutěže na autobusové dopravce v Královéhradeckém kraji v letech 2020 až 2030:

Oblast: Vítězná nabídka:
Broumovsko sdružení CDS Náchod a P-Transport
Královédvorsko BusLine KHK
Královéhradecko BusLine KHK
Jičínsko BusLine KHK
Náchodsko CDS Náchod
Novoměstsko Konsorcium - Novoměstsko (Transdev Morava a Audis Bus)
Rychnovsko Konsorcium - Rychnovsko (Transdev Morava a Audis Bus)
Trutnovsko Konsorcium - Trutnovsko (Transdev Morava a Audis Bus)

 

Zdroj: krajský úřad

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je sobota 30. května 2020

Očekáváme v 19:00 15°C

Celá předpověď