Hradecký dopravní podnik začal testovat kloubový elektrobus, zatím žádný nemá

foto Dopravní podnik města Hradce Králové začal testovat nový typ kloubového elektrického autobusu SOR NS 18 Electric od firmy SOR Libchavy, 31. března 2023, Hradec Králové.

Hradec Králové - Dopravní podnik města Hradce Králové začal jako první dopravní podnik v Česku testovat nový typ kloubového elektrického autobusu od firmy SOR Libchavy. Na linky jej hradecký podnik nasadil ve čtvrtek a testovat ho bude nejméně do 5. května. ČTK to dnes řekl mluvčí podniku František Meduna. Libchavská společnost vůz SOR NS 18 Electric jako svůj první kloubový elektrobus představila loni v listopadu na pražském veletrhu CzechBus.

Fotogalerie

Hradecký dopravní podnik má s provozem elektrobusů několikaleté zkušenosti, nyní provozuje 22 elektrobusů na pěti linkách. Jejich rozšíření na další linky s více cestujícími však brání i malá kapacita elektrobusů o délce 12 metrů. Proto podnik nevylučuje do budoucna pořízení právě kloubového elektrobusu či elektrobusů o délce 18 metrů.

"Zájem o testování byl z obou stran. Máme nabíjecí technologie a elektrobusy SOR již používáme. Kloubová vozidla na elektřinu jsou jedním z našich možných potenciálních rozvojových projektů. V Hradci bychom je určitě uživili," řekl ČTK ředitel hradeckého dopravního podniku Zdeněk Abraham. U kloubového elektrobusu bude podnik podle něj zkoušet například spolehlivost a dojezd, který by měl být až 350 kilometrů. Především jej bude nasazovat na linky 9, 23 a 24.

První zakázku na kloubové elektrobusy SOR získal na základě rámcové smlouvy u dopravce ČSAD MHD Kladno ze skupiny Arriva. Podle informací ČTK jde o kontrakt na osm klasických a osm kloubových elektrobusů. "Za osm elektrobusů standardní délky zaplatíme 91 milionů korun, za osm kloubových elektrobusů téměř 141 milionů bez DPH. Obvyklý elektrobus má troje dveře a nabízí 34 míst k sezení a 72 míst k stání. Kloubový elektrobus je čtyřdveřový, využít ho může až 48 sedících lidí a dalších 102 stojících cestujících," uvedl dříve generální ředitel Arrivy Daniel Adamka.

Hradecký dopravní podnik elektrobusy do přepravy cestujících zásadně nasadil v roce 2018, kdy koupil 20 elektrobusů SOR NS 12 Electric. Do té doby provozoval dva elektrobusy pořízené v letech 2013 a 2015. Do letošního ledna elektrobusy v hradecké MHD najely čtyři miliony kilometrů. Dopravní podnik provozuje 131 vozů, z nichž zhruba polovinu tvoří vozy na elektřinu, tedy trolejbusy a elektrobusy. Zbytek flotily tvoří autobusy na naftu.

Hradecká MHD má osm trolejbusových linek, 20 autobusových a čtyři linky jsou noční. Epidemie covidu podniku vzala část cestujících. Před epidemií v roce 2019 podnik přepravil 38 milionů lidí, předloni přeprava činila 32,2 milionu lidí a loni 35,25 milionu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je pátek 2. června 2023

Očekáváme v 19:00 17°C

Celá předpověď