Hradec Králové má v univerzitním kampusu náměstí Václava Havla

foto Piazzetta uprostřed kampusu Univerzity Hradec Králové byla 16. listopadu 2019 slavnostně pojmenována na náměstí Václava Havla. S návrhem pojmenovat část kampusu po bývalém prezidentovi Havlovi přišla hradecká univerzita. Havlovo náměstí v areálu univerzity je podle vysoké školy vyjádřením sounáležitosti Havla se studentským hnutím v roce 1989, kdy hybateli tehdejších událostí byli právě studenti.

Hradec Králové - Piazzetta uprostřed kampusu Univerzity Hradec Králové byla dnes slavnostně pojmenována na náměstí Václava Havla. S návrhem pojmenovat část kampusu po bývalém prezidentovi Havlovi přišla hradecká univerzita. Havlovo náměstí v areálu univerzity je podle vysoké školy vyjádřením sounáležitosti Havla se studentským hnutím v roce 1989, kdy hybateli tehdejších událostí byli právě studenti.

Fotogalerie

Zastupitelé Hradce Králové návrhu univerzity vyhověli a v červnu pojmenování piazzetty po Václavu Havlovi schválili. Předtím univerzita získala k pojmenování i souhlas od vdovy po bývalém prezidentovi Dagmar Havlové. Dnešní slavnostní pojmenování náměstí po Václavu Havlovi se stalo hlavní událostí z akcí nazvaných Cesta ke svobodě, které o tomto víkendu připomínají v Hradci Králové výročí sametové revoluce roku 1989.

Pojmenování náměstí, které je ze tří stran sevřené budovami univerzity a uprostřed má fontánu, bylo přítomno asi 300 lidí. Kromě cedule označující náměstí studenti na piazzettě odhalili také kamennou desku s citátem Václava Havla. Desku věnovali bojovníkům proti totalitním režimům.

Iniciativa pojmenovat náměstí po Václavu Havlovi podle rektora Kamila Kuči vzešla od studentů a vedení univerzity s ní souhlasilo. Kuča ČTK řekl, že důležité bylo následné kladné rozhodnutí hradeckých zastupitelů, ač pro pojmenování nezvedli ruku všichni. "Opravdu i v dnešní doně jméno Havel některým dělá problémy," řekl rektor.

Václav Havel je podle něj symbolem a demokracie. "Studenti jsou takovým dohlížečem nad dodržováním svobod a demokracie a pomyslným katalyzátorem demokracie v České republice," řekl.

Po skončení slavnostního pojmenování se lidé od univerzity vydali na svíčkový pochod za oběti totalitního režimu na Pivovarské náměstí v historickém centru města, kde byl přichystán koncert.

Pojmenování náměstí po Václavu Havlovi se v Hradci Králové již jednou řešilo. V roce 2012 tehdejší primátor Zdeněk Fink (Hradecký demokratický klub) v zastupitelstvu neúspěšně navrhl přejmenování náměstí Svobody v centru města na Havlovo náměstí. Návrh mu neprošel o jediný hlas, podporu mu tehdy nedala část zastupitelů z koaliční ODS.

Hradec Králové dosud žádné veřejné prostranství pojmenované po Havlovi neměl. Před městskou knihovnou je od října 2014 takzvaná Havlova lavička, kterou navrhl architekt a Havlův přítel Bořek Šípek. Má podobu dvou židlí, které spojuje stolek, jehož středem prorůstá strom. Lavička sloužící k setkávání a dialogu lidí stojí v řadě měst v ČR a také například ve Washingtonu, Dublinu či v Barceloně.

Zdeněk Rychtera mal

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je čtvrtek 6. srpna 2020

Očekáváme v 23:00 19°C

Celá předpověď