Houslista Svěcený a herečka Žádníková připravili pořad Na Vivaldiho!

foto Herečka Zdeňka Žádníková-Volencová a houslista Jaroslav Svěcený pózovali 30. června 2021 v Praze fotografům při příležitosti představení koncertního a divadelního pořadu Na Vivaldiho!

Praha - Houslista Jaroslav Svěcený připravil koncertní a divadelní pořad Na Vivaldiho!, ve kterém se hudebníci stávají herci a herečka hudebníkem. Autorský projekt Svěceného a herečky Zdeňky Žádníkové Volencové uvedou 13. srpna na prvním ročníku open air festivalu na nádvoří zámku v Dobříši a 16. srpna a 4. září v prostředí jeskyně Výpustek v Moravském kasu při Krasovém hudebním létě.

Fotogalerie

Žádníková Volencová dramaturgicky spojila hudbu, divadlo a herecky zapojila Svěceného a členy orchestru. Sama se mimo role scenáristky zhostila i dvojrole žen, které hudebního skladatele v průběhu života nejvíce ovlivnily. Leitmotivem celého představení je vztah Antonia Vivaldiho a jeho celoživotní múzy Anny Giró. "Na historii je mimo jiné krásné to, že o ní nikdy nevíme všechno. A za vším hledej ženu," podotkla k představení.

"Zdeňka nesmírně kompaktně a zajímavě propojila interpretaci Vivaldiho hudby s moderní a vtipnou dramatickou formou. Nicméně všechna fakta jsou pravdivá. Zavřela se v knihovně a přečetla snad všechno, co kdy kdo věrohodně o Vivaldim napsal. Posluchači si tak nejen poslechnou slavné i méně známé skladby slavného italského velikána, ale také se dozví informace o Maestrovi, a to velmi zábavnou a překvapivě neobvyklou formou," uvedl Svěcený. "Vznikl tak 'divadelní koncert'. Já hraji nejenom Vivaldiho skladby jakožto houslista, ale Vivaldiho samotného. Různé herecké party mají všichni členové komorního orchestru," dodal.

Oba umělci dnes v pražském Obecním domě představili hudební klip, který pokřtil miliardář a donátor Karel Janeček. Pozvánku projektu Na Vivaldiho! natočili v prostředí smiřického zámku a kaple. "Z představení jsme pro klip využili dialogy Vivaldiho a Giró a obrazově se dotkli jeho dětství. Jsem opravdu rád, že v projektu Na Vivaldiho! mohu představit úžasnou, v originále hranou muziku tohoto italského barokního génia. Autentické jsou i špičkové italské housle z 18. století, které vznikly ještě za Vivaldiho života," uvedl Svěcený.

Antonio Lucio Vivaldi (1678 až 1741) byl italský kněz, barokní hudební skladatel a houslový virtuos. Jeho nejznámějším dílem je soubor čtyř houslových koncertů nazvaný Čtvero ročních dob, který patří k nejznámějším a nejhranějším skladbám ze své doby. Vivaldi zkomponoval řadu oper a mnoho hudby instrumentální i vokální. Podle účetních záznamů zkomponoval v letech 1723 až 1729 na 140 koncertů. Na vrcholu své kariéry dostával objednávky ze šlechtických a královských dvorů celé Evropy. Velký vliv měl Vivaldi i na tvorbu českých skladatelů té doby, například na Bohuslava Matěje Černohorského.

Svěcený se již před více než deseti lety zabýval netradičním pojetím Vivaldiho díla svojí účastí v projektu Vivaldianno rockového klavíristy Michala Dvořáka. V roce 2012 spolu vydali úspěšné album Vivaldianno MMXII.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je středa 22. září 2021

Očekáváme v 15:00 16°C

Celá předpověď