Hotové očkování proti covidu má v Česku přes milion lidí

foto Očkování proti covidu-19 - ilustrační foto.

Praha - Ukončené očkování proti nemoci-covid-19 má v Česku víc než milion lidí, minimálně jednu dávku vakcíny dostalo přes dva miliony obyvatel, vyplývá z informací na webu ministerstva zdravotnictví. V zemi, která má zhruba 10,7 milionu obyvatel, se očkuje čtyři měsíce. Aspoň jednou dávkou bylo dosud očkováno 23,6 procenta populace starších 16 let, uvedl v pátek na twitteru ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

Celkový počet podaných dávek přesáhl tři miliony, plně očkovaných bylo k pátečnímu večeru 1,006.049 lidí. Poslední dubnový den podali zdravotníci 65.331 dávek vakcín proti covidu-19, to je o asi 11.000 méně než předchozí den a o zhruba 5000 víc než před týdnem. Ve čtvrtek 29. dubna bylo očkováno dosud rekordní množství lidí, téměř 77.000. Původně vláda plánovala, že bude v těchto dnech očkovat až 100.000 lidí denně.

V České republice se očkuje čtyřmi vakcínami, a to od firem Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Více než 77 procent dávek bylo od Pfizer/BioNTech, necelých 12 procent je od AstraZenecy a zhruba desetina od Moderny. Vakcínu Johnson & Johnson, u níž se na rozdíl od ostatních používá jen jedna dávka, dostalo k pátečnímu večeru za víc než týden očkování přes 6000 lidí. V květnu očekává Česko 2,85 milionu dávek vakcíny proti covidu-19.

V Česku se začalo očkovat koncem prosince, nejdříve přišli na řadu klienti domovů pro seniory a zdravotníci, postupně se přidávali i senioři nebo učitelé. V současné době je registrace k očkování otevřená pro všechny starší 55 let, přednost mají také mladší pacienti s vybranými nemocemi.

Od pondělí se spustí registrace pro takzvané pečující osoby, tedy lidi pobírající příspěvek na péči třetího nebo nebo čtvrtého stupně. Připravuje se také očkování pracovníků vysokých škol. Někteří senioři registrovaní především u svých praktických lékařů však stále na očkování čekají.

Od července by se mohli hlásit všichni zájemci starší 16 let. Ministr Arenberger počítá také s tím, že do podzimu by měly být dokončené klinické studie, které umožní očkování dětí.

V pátek přibylo nejméně případů covidu za všední den od září

Epidemie koronaviru v Česku dál zpomaluje, snižuje se počet nových případů i hospitalizovaných. V pátek přibylo v Česku 2161 potvrzených případů nemoci covid-19, to je nejméně v pracovní den od konce září. Oproti stejnému dni předchozího týdne byl nárůst nižší o 440 případů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Na 100.000 obyvatel v Česku nyní připadá 139 nových případů covidu za sedm dní, o čtyři méně než předchozí den. Právě tento ukazatel je nyní pro vládu rozhodující při uvolňování protiepidemických restrikcí. Situace v jednotlivých okresech i krajích se ale značně liší. Na Zlínsku, kde se infekce šíří nejvýrazněji, přibylo za poslední týden 243 nových případů v přepočtu na 100.000 obyvatel. Naopak na Chebsku je to jen zhruba 13 nově nakažených na 100.000 lidí za sedm dní.

Klíčový pro další vývoj i je počet hospitalizovaných, zejména na jednotkách intenzivní péče - v obou případech je jich nyní nejméně od první poloviny loňského října. V pátek bylo v nemocnicích 2676 pacientů s covidem, v těžkém stavu bylo ke konci dubna 527 z nich. Postupně se uvolňují i lůžka určená pro pacienty s těžkým průběhem a většina nemocnic se zvolna vrací i k neakutním operacím a dosud odkládané péči.

Reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný člověk, kleslo v pátek z 0,87 na téměř 0,85. Pod zlomovou hodnotou jedna, což znamená zpomalování epidemie, se drží sedmnáctý den v řadě.

Od začátku epidemie loni v březnu testy potvrdily covid u více než 1,6 milionu lidí v Česku, z toho 95 procent se mezitím uzdravilo a 29.316 lidí s prokázanou nákazou zemřelo. V dubnu podle dosavadních údajů přibylo do statistik bezmála 2500 úmrtí, to je méně než polovina oproti předchozímu měsíci. Letošní březen s víc než 5700 zemřelými se stal nejtragičtějším měsícem za dobu trvání epidemie. V posledních dnech bývá obětí kolem padesáti za den, v dobách vrcholící epidemie umíraly i přes dvě stovky nakažených denně.

Laboratoře v Česku provedly v pátek asi 131.000 testů na covid, z toho přes 17.000 přesnějších PCR testů, zbytek antigenních. Podíl pozitivních u preventivních testů, které tvoří naprostou většinu z celkového počtu, byl podobně jako v předchozích dnech kolem 0,2 procenta. U takzvané epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, byl podíl pozitivních stejně jako před týdnem mírně pod šesti procenty. U diagnostické indikace, kdy jsou testováni třeba lidé vykazující příznaky, podíl pozitivních v pátek v mezitýdenním srovnání trochu klesl na téměř 11 procent.

Epidemická situace v Česku se v posledních dnech zlepšuje. Po tomto víkendu se otevřou některé služby, v některých regionech se plně otevřou mateřské školky a prezenční výuka začne v rotačním systémům žákům druhých stupňů základních škol. Ministerstvo i odborníci ale upozorňují na to, že i kvůli novým mutacím je třeba s rozvolňováním postupovat nadále opatrně.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je pátek 7. května 2021

Očekáváme v 9:00 9°C

Celá předpověď