Češi v létě hotely podle odborníků nezachránili, některé zavřou

foto Chodba v hotelu s návodem na dodržování hygienických podmínek a dezinfekcí na ruce. Ilustrační foto.

Praha - Češi v létě využívali tuzemská hromadná ubytovací zařízení více než dříve, přesto se jim nepodařilo vyrovnat výpadek zahraničních hostů. Kvůli druhé vlně pandemie koronaviru a opětovnému nucenému uzavření pro rekreační účely některé hotely skončí. Vyplývá to z vyjádření expertů, které ČTK oslovila.

Do hotelů, penzionů a kempů přijelo podle Českého statistického úřadu ve třetím čtvrtletí téměř pět milionů tuzemských turistů, což byl meziroční nárůst o více než 17 procent. Počet hostů v ubytovacích zařízeních v ČR ale celkově meziročně klesl o 20,7 procenta na šest milionů.

"Různé akční cenové balíčky nalákaly Čechy mimo jiné i do hotelů vyšších kategorií. V pětihvězdičkových hotelích se tak příjezdy rezidentů meziročně zvýšily dvojnásobně a ve čtyřhvězdičkovém ubytování o 38 procent," uvedl vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu a služeb ČSÚ Pavel Vančura.

Turistika v Česku - čtvrtletní vývoj od roku 2017 včetně struktury podle zemí.
Do ubytovacích zařízení v Česku letos od července do září zavítalo 1,05 milionu zahraničních návštěvníků. Loni jich ve stejném období bylo zhruba o dvě třetiny více. Do hotelů, penzionů či kempů pak přijelo téměř pět milionů tuzemských turistů, což byl meziroční nárůst o více než 17 procent.

Celkem dorazilo do hotelů 2,76 milionů hostů, o 38 procent méně než loni. V penzionech ale počet návštěvníků vzrostl o necelou pětinu na 1,03 milionu. Také kempy zaznamenaly vyšší poptávku než v loňském roce, přijelo do nich 1,23 milionu lidí, což byl meziroční nárůst o téměř 14 procent.

Regionálně se návštěvnost zvýšila přibližně u poloviny krajů, domácích turistů ale přibylo ve všech krajích České republiky. Nejúspěšnější byl v tomto ohledu Karlovarský kraj, kam zavítalo o 62 procent Čechů více než loni. Následuje Liberecký kraj s nárůstem 26 procent. Také počty přenocování Čechů se meziročně zvýšily ve všech regionech, v průměru o 17,2 procenta.

Podle ředitele portálu Slevomat Ladislava Veselého je pokles smutný, ale vzhledem k okolnostem je to nejlepší možný výsledek. "Čísla naopak potvrzují, jak moc tuzemský cestovní ruch letos v létě podrželi samotní Češi. Ti jezdili po ČR víc než kdy jindy a opakovaně. Bez nich by byl propad několikanásobně větší," uvedl.

Celorepublikově se ve třetím kvartálu podle ředitele státní agentury CzechTourism Jana Hergeta zvýšila průměrná délka pobytu o 3,55 procenta na 3,91 dny. To je podle něj zhruba stav roku 2014. Nejnavštěvovanějším regionem byl v uplynulém čtvrtletí Jihočeský kraj, nejvyšší nárůst tuzemských turistů zaznamenal Karlovarský kraj. "Do návštěvnosti Karlovarského kraje se pozitivně promítly lázeňské vouchery. Počet domácích hostů zde vzrostl oproti loňskému roku o 62 procent a tuzemští turisté pomohli kraji zmírnit ztráty z propadu incomingu," dodal.

Ani zesílená poptávka domácích turistů podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy ovšem nevykompenzovala ztrátu po cizincích. Navíc zahraniční turisté proti českým na dovolené v ČR více utrácejí za suvenýry, luxusní zboží, návštěvu památek, ale i v restauracích. A domácí poptávka byla také podle něj podnícena vládními programy typu COVID lázně nebo Antivirus. "Z hlediska ekonomiky jako celku je tak přínos z vyšší návštěvnosti rezidentů devalvován tím, že se uskutečnil za cenu navýšení veřejného zadlužení ČR, z něhož se podpůrné programy hradily a hradí," upozornil.

Pro mnoho poskytovatelů ubytování znamenalo třetí čtvrtletí podle Radky Telyčkové z projektu Pomáháme hoteliérům "chvíli nadechnutí". Očekávali podle ní však těžký podzim a proto, zejména v Praze, přehodnocovali své podnikání. Některé pokoje poskytli ke krátkodobým pronájmům nebo je přeměnili na "covid" ubytování. "Nic z toho ale současnou katastrofální situaci neřeší. Řada hotelů je tak nucena zavřít s tím, že některé z nich již neotevřou. To se netýká jen ubytovacích zařízení ve velkých městech, ale i v regionu," uvedla. Se stejným problémem se podle ní potýkají lázeňské domy.

Naopak společnost Vihorev Investments, která provozuje několik řetězců apartmánů se servisem, sleduje i nyní poměrně vysoký zájem lidí. Průměrná obsazenost v září a říjnu se podle zástupce firmy Tomáše Wildta drží nad 60 procenty. "Apartmány využívají například manažeři firem, kteří potřebují zázemí pro schůzky a pracovní aktivity. Dále máme vysokou poptávku kvůli sociální izolaci. Část klíčových zaměstnanců, kteří potřebují zůstat v plném pracovním nasazení, se tímto způsobem dočasně izoluje od rodiny a svého okolí. Servisované apartmány jsou v těchto dnech mnohem častěji pronajímány na delší dobu. Velkou část poptávky nám tvoří firmy, které je používají podle vlastních potřeb," uvedl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je čtvrtek 21. ledna 2021

Očekáváme v 19:00 4°C

Celá předpověď