Hospice žádají Babiše o navýšení dotací na sociální služby

foto Hospic - ilustrační foto.

Praha - Provozovatelé hospiců žádají premiéra Andreje Babiše (ANO) o navýšení dotací na sociální služby pro těžce nemocné a umírající pacienty. Stěžují si na to, že pro letošek i přes nařízené navýšení výdělků a růst cen dostala většina zařízení méně peněz než loni. Hrozí tak omezení jejich fungování a poskytované péče. V dopise předsedovi vlády to uvedla Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče. List má ČTK k dispozici.

Na nedostatek peněz si nestěžují jen hospice, ale i další poskytovatelé sociálních služeb a kraje. Žádají o doplacení. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) ČTK sdělila, že její resort hledá řešení a o dofinancování se bude jednat.

"Intenzivně to téma řešíme. Požádala jsem pana premiéra o svolání jednání vlády a Asociace krajů. Kraje musí své požadavky řádně vyčíslit," uvedla Maláčová. Kraje zatím chybějící sumu na všechny sociální služby spočítaly na 2,1 miliardy korun. Ministryně už dřív ve Sněmovně řekla, že jejímu úřadu suma vyšla na téměř miliardu.

Asociace poskytovatelů hospicové a paliativní péče zastřešuje tři desítky organizací, které provozují hospice a zajišťují domácí hospicovou péči. Podle prezidenta asociace a ředitele Hospice svatého Jana N. Neumanna Roberta Huneše je situace hospiců v Česku už kritická. Většina z nich dostala pro letošek ve srovnání s loňskem nižší dotace, některé pak stejnou sumu, uvedla asociace.

"Výše přidělených dotací na provoz zařízení nedostačuje, a to zejména s ohledem na skutečnost, že vláda navýšila platové tarify pro pracovníky v sociální sféře, navyšovaly se ceny energií. Ovšem prostředky na toto navýšení přiznány nebyly," napsala asociace v dopise premiérovi.

Vládní nařízení zvedlo výdělky v sociálních službách od ledna o sedm procent. V obnosu, který byl v rozpočtu na dotace, byla ale částka na pětiprocentní růst. Provozovatelé sociálních služeb o dotace každý rok žádají znovu. Nemají jistotu, zda peníze dostanou a kolik jich bude.

Podle Huneše nedostatek financí už ohrožuje fungování hospiců. "Neziskové nestátní organizace, mezi něž hospice patří, jsou bezprostředně ohroženy na existenci skrze hrozící exodus zaměstnanců do jiných sfér, kde mzdy navýšeny byly," uvedla asociace.

O nepříznivé situaci v sociálních službách jednala před dvěma týdny Sněmovna, požádala resort práce o doplacení. Maláčová před nedávnem poslancům řekla, že její úřad žádal při sestavování rozpočtu na letošek pro kraje na sociální služby 16,5 miliardy. V sumě byly peníze na desetiprocentní růst výdělků, na dorovnání výpadku 800 milionů po skončení evropských dotací či na reformu psychiatrické péče. Do sociálních služeb má letos nakonec plynout necelých 16 miliard.

Podle dřívějšího vyjádření ministryně je na pokrytí dvou procent přidání potřeba skoro 253 milionů, na dorovnání výpadku po skončení přílivu evropských dotací nejvýš 200 milionů a na rizikové příplatky asi 400 milionů. Celkem tak chybí téměř miliarda, uvedla už dřív Maláčová.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je pátek 23. srpna 2019

Očekáváme v 7:00 13°C

Celá předpověď