Horská služba Krkonoše nedoporučuje hřebenové túry

foto Ilustrační foto - Turisté jdou po cestě mezi Luční boudou a chatou Výrovkou v Krkonoších na snímku z 25. ledna 2020.

Pec pod Sněžkou (Trutnovsko) - Horská služba Krkonoše nedoporučuje kvůli silnému větru a snížené viditelnosti hřebenové túry. Na hřebenech Krkonoš měl vítr ráno sílu 54 až 72 kilometrů v hodině, řekl ČTK náčelník krkonošské horské služby Pavel Jirsa. Dolní úsek lanovky na Sněžku z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu byl ráno v provozu. Kvůli silnému větru nadále stojí horní úsek Růžová hora - Sněžka, uvedla na webu lanová dráha.

Na Sněžce byla ráno mlha, minus 8,6 stupně Celsia, pocitová teplota okolo minus 15 stupňů a vítr dosahoval rychlost téměř 70 km/h, informovala na webu polská horská služba. Lanovka může být v provozu do 60 km/h. Také dnes podle meteorologů hrozí na hřebenech Krkonoš silný vítr, v nárazech může dosahovat až 90 km/h, k večeru má slábnout.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 bylo ráno sedm stupňů pod nulou, mlha, okolo metru sněhu a vítr dosahoval rychlosti přes 50 km/h.

V Krkonoších v lavinových katastrech platí druhý mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti. Na hřebenech Krkonoš je okolo 60 až 110 centimetrů sněhu. Za posledních 24 hodin napadlo za působení silného západního větru deset centimetrů a za poslední dva dny 30 centimetrů. Na závětrných svazích a žlabech je ho více.

"Zde se mohou tvořit desky z navátého sněhu. Během dne bude nadále sněžit za působení silného západního větru. Uvolnění laviny je možné jen při velkém dodatečném zatížení, a to jen ojediněle ve velmi strmém extrémním terénu, které se většinou zastaví ještě na svahu," uvedl dnes Robert Dlouhý z krkonošské horské služby.

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) nadále varuje před vstupem do lesů, hrozí pády stromů nebo jejich vrcholků.

V uplynulých dnech se přes ČR přehnala vichřice, nejsilnější vítr byl v hradeckém kraji zaznamenán právě na hřebenech Krkonoš a na Sněžce. Na Sněžce přístroje naměřily dokonce vítr, který v nárazech dosahoval síly orkánu, tedy více než 117,7 km/h. V polské části Sněžky byly v pondělí zaznamenány nárazy větru až 198 km/h.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je sobota 11. července 2020

Očekáváme v 5:00 15°C

Celá předpověď