Horní toky rozvodněných řek už klesají, naopak dolní stoupají

foto Po deštích rozvodněná řeka Opava 15. října 2020 zaplavila chatovou oblast v Děhylově na Opavsku.

Praha - Hladiny horních toků, které na Moravě, ve Slezsku a východních Čechách ve středu rozvodnil vydatný déšť, dnes začaly klesat. Naopak v dolních úsecích se vlivem dotoku zvedají a uklidnění tam meteorologové čekají od pátku. Nejvyšší, třetí povodňový stupeň podle webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platil kolem 15:30 podobně jako dopoledne na desítce míst a na další dvacítce míst byly řeky na druhém stupni. Pojišťovny evidují první škody a hasiči stovky výjezdů.

Na pomoc vyjeli i do opavské části Držkovice, kterou odřízla od okolí voda z vylité řeky Opavy. Zaplaveny jsou tam všechny tři přístupové silnice a voda se dostala do sklepů. Evakuace čtvrti, kde bydlí asi sto lidí ve třech desítkách domů, ale není nutná.

Vydatnější srážky meteorologové sice už nečekají, varování před rizikem povodní pro východ Česka ale nechali v platnosti. Nejvyšší nebezpečí záplav podle nich platí do odvolání v Pardubickém kraji pro Chrudimsko a Pardubicko, v Jihomoravském kraji pro okolí Břeclavi, Hodonína, Veselí nad Moravou a Židlochovic, v Olomouckém kraji pro Mohelnici a Přerov, ve Zlínském kraji pro Kroměříž, Uherské Hradiště a Otrokovice a v Moravskoslezském kraji pro Hlučín a Kravaře.

Za poslední tři dny v Česku napršelo s výjimkou závětří Krušných hor a Krkonoš do 30 do 60 litrů vody na metr čtvereční. Na východě Moravy a na horách na severu ojediněle i více, uvedl ČHMÚ na facebooku. Vzhledem k tomu, že déšť zeslábl, by se ale měla situace na řekách postupně uklidňovat. Například dolní Morava v Lanžhotě se podle ČHMÚ dostane nad nejvyšší stupeň v noci na sobotu a hladina středního a dolního Labe bude stoupat do pátku.

Povodí Moravy, jež zasahuje do Olomouckého, Zlínského, Jihomoravského, Pardubického a Moravskoslezského kraje, evidovalo odpoledne třetí povodňový stupeň na šesti profilech na Moravě, Třebůvce, Romži a Svratce. Na dalších 15 profilech byl druhý stupeň. Horní toky podle mluvčího Petra Chmelaře už kulminovaly, na vzestupu je dolní tok Moravy a Svratky. Sídla podél Moravy nejsou podle mluvčího ale ohrožena. Povodňové průtoky zachytily vodní nádrže.

V Moravskoslezském kraji je na třetím stupni jen řeka Opava. Vedle Držkovic i v Děhylově na Opavsku, kde zaplavila chatovou oblast i téměř celý výletní areál Loděnice. Proud tam způsobil škodu v řádu desítek tisíc korun. Naopak se uklidnila situace v Kravařích, kde se kvůli rozlití Opavy ve středu připravovala možná evakuace obyvatel v části Dvořisko.

V Olomouckém kraji platil ráno třetí povodňový stupeň na Bečvě v Přerově, Třebůvce v Lošticích na Šumpersku a na Romži v Polkovicích na Přerovsku. Podle mluvčí hasičů se ale proti středě situace zklidnila. V Olomouci voda z řeky Moravy zalila i mezi mosty v Komenského ulici a na Masarykově třídě rozestavěnou náplavku, která je součástí budovaných protipovodňových opatření v této části města.

Právě ze severní Moravy dostaly pojišťovny zatím nejvíc nahlášených škod po prudkých deštích. Dosahují desítek milionů korun a jsou za vytopené garáže, sklepy a zahrady. Výrazný nárůst událostí podle zjištění ČTK pojišťovny ale teprve očekávají.

V Jihomoravském kraji byl dopoledne nejvyšší stupeň také na třech místech, na řece Moravě ve Strážnici na Hodonínsku a v Lanžhotě na Břeclavsku a na Svratce v Židlochovicích na Brněnsku.

Hladina řeky Moravy ve Spytihněvi na Zlínsku klesla dnes večer ze třetího stupně povodňové aktivity značícího ohrožení na druhý, který znamená pohotovost. Poté, co v noci na dnešek ustal ve Zlínském kraji vytrvalý déšť, klesají postupně i další vodní toky v regionu. Vyplývá to z údajů Povodí Moravy (PMO) a Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Na Vysočině řeky klesly odpoledne na nejnižší povodňový stupeň. Do 13:30 platil druhý stupeň, pohotovost, na Svratce v Dalečíně na Žďársku.

Na východě Čech je nejvyšší povodňový stupeň na Chrudimce v Nemošicích, Novohradce v Úhřeticích a Doubravě v Pařížově. Vzestup hladin se však již zastavil.

Jihomoravský kraj

V Jihomoravském kraji dnes večer stále platil třetí, tedy nejvyšší povodňový stupeň na třech místech. Hladiny toků na něm byly na řece Moravě ve Strážnici na Hodonínsku a v Lanžhotě na Břeclavsku a také na Svratce v Židlochovicích na Brněnsku. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu a Povodí Moravy. Podle informací ČTK se v obci Lanžhot staví hráze pro případ, že by přišel další nával vody. V posledních hodinách ale všechny toky zvolna klesaly.

Jižní Moravu zasáhly ve středu vydatné deště, které zvýšily hladiny řek. V noci déšť ustal a hladiny na horních tocích klesly, stouply ale na dolních tocích, kam velká voda dorazila.

Dnes kolem 21:00 byla Morava v Lanžhotě na 537 centimetrech oproti 551 ve 20:00. Hranice pro třetí povodňový stupeň tam podle údajů ČHMÚ činí 530 centimetrů. Ve Strážnici byla hladina na 691 centimetrech, hranice pro 3. stupeň činí 660 cm a Svratka v Židlochovicích klesla na 398 centimetrů a zůstávala 48 centimetrů nad hranicí pro třetí povodňový stupeň.

Druhý stupeň povodňové aktivity, který značí pohotovost, zůstává na Dyji na Nových Mlýnech a v Ladné a na Svratce ve Veverské Bítýšce a v Brně. Na ostatních vodních tocích hladina klesla.

Královéhradecký kraj

V Královéhradeckém kraji byly dnes vpodvečer povodňové stupně již jen na Tiché Orlici v Čermné nad Orlicí a na Orlici v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku. Tichá Orlice zvolna klesala, hladina Orlice byla setrvalá, uvedl dnes vedoucí dispečinku Povodí Labe Jiří Petr.

První stupně povodňové aktivity byly dnes ráno při poklesu hladin ještě na Labi v Špindlerově Mlýně a na Stěnavě v Meziměstí na Náchodsku. Do podvečera byly bez povodňových stupňů. Srážky se dnes v kraji objevily minimálně.

"Vzhledem k tomu, že v noci budou srážky pouze ojedinělé a slabé, budou nadále pokračovat poklesy vodních stavů na horních a středních úsecích zasažených vodních toků. Na vzestupu je pouze Labe pod Nymburkem," uvedl Petr.

Vzedmuté hladiny toků zatím v Královéhradeckém kraji větší škody nenadělaly. Hasiči měli kvůli větru a silným dešťům ve středu několik desítek výjezdů. Zejména odklízeli popadané stromy. V Broumově, kterým protéká Stěnava, hasiči čistili propustky a koryto řeky od nánosů a naplaveného dřeva. V Novém Městě nad Metují hasiči čerpali vodu ze sklepa jednoho domu a čistili kanalizaci.

Liberecký kraj

Hladiny toků ve Frýdlantském výběžku na Liberecku se v noci vrátily do normálu. Pro region ale nadále platí varování meteorologů před záplavami. Vyplývá z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu. Přes den by mělo být zataženo, místy s občasným deštěm nebo mrholením.

Na návětrné straně Jizerských hor od úterního odpoledne místy napršelo přes 100 milimetrů vody a na třetí povodňový stupeň se dostala ve středu Smědá, Řasnice i další menší toky. Voda ale zaplavila jen silnici z Černous na Boleslav, jinak se rozlila hlavně do luk a zahrad.

Smědá v Předláncích kulminovala ve středu odpoledne na 259 centimetrech, dnes v 6:00 byla na 136 centimetrech. První stupeň je při dvou metrech. Horší byly červnové povodně, kdy spadlo v průběhu tří dnů na návětrné straně Jizerských hor bezmála 300 milimetrů srážek a hladina Smědé v Předláncích se dostala až na 287 centimetrů. Velká voda tehdy způsobila hlavně na Frýdlantsku škody za 65 milionů korun a vyřadila i nedávno modernizovanou úpravnu pitné vody v Bílém Potoce. Tentokrát budou škody zřejmě minimální.

Moravskoslezský kraj

Hladiny toků v Moravskoslezském kraji, jež výrazně stouply po vydatných deštích v úterý večer, dál klesají. Třetí stupeň, stav ohrožení, večer okolo 19:30 platil stále na Opavě v Držkovicích a Děhylově, ale hladina tam dále klesá. V pátek má znovu pršet, situace by se ale už zhoršovat neměla. ČTK to dnes řekla mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

Podle ní druhý stupeň večer platil na čtyřech místech, šlo o řeku Opavu v Opavě, Polančici v Polance nad Odrou a řeku Odru v Ostravě-Svinově a v Bohumíně na Karvinsku. Podle mluvčí vodohospodáři takový stav očekávali, protože u Odry dotéká voda z přítoků a i v tomto případě už je hladina po kulminaci. První povodňový stupeň platil večer stále na 12 místech.

"Průtoky mají klesající tendenci v celém povodí. Situace se uklidňuje. Výrazně pršet by mělo až v pátek odpoledne. Do soboty by mohlo spadnout do 20 milimetrů srážek. Nepředpokládáme ale, že by to mělo mít vliv na povodňovou situaci. V nejhorším se jen zastaví či zpomalí pokles hladin," vysvětlila Vlčková.

Doplnila, že vodní díla byla naplněna do retenčních prostor, tedy míst pro zachycení povodňových průtoků. "Postupně je budeme zase odpouštět tak, aby to samozřejmě pod přehradami situaci nezhoršilo. Budeme je ale zase vypouštět tak, abychom se dostali na zásobní hladiny přehrad, aby byly připraveny na odtávání sněhu," řekla Vlčková.

Některý z povodňových stupňů přitom dnes ráno platil v kraji na 24 místech. Ve středu v téže době to bylo na 50 místech. Situace se uklidnila i v Kravařích, kde se ve středu připravovala možná evakuace obyvatel části Dvořisko ze zhruba stovkou domů.

Povodně zcela odřízly od okolí opavskou část Držkovice, voda opadá 

Voda z rozvodněné řeky Opavy zcela odřízla od okolí opavskou část Držkovice. Zaplaveny jsou všechny tři přístupové silnice. Projedou po nich jen velké hasičské vozy, jež převážejí obyvatele, kteří o to mají zájem. Voda se dostala i do sklepů rodinných domů, s jejím odčerpáváním nyní pomáhají tři hasičské jednotky. ČTK to řekl starosta opavské části Vávrovice, pod kterou Držkovice spadají, Miroslav Kořistka.

Pokud se někdo chce dostat do Držkovic nebo z Držkovic sám, může tak učinit jen pěšky a ve vysokých holínkách. V posledních hodinách i za asistence hasičů. "Voda od noci klesá. Takže zaplavenými silnicemi už projedou hasičská auta. Kdo si zavolá, že potřebuje třeba do práce či domů, hasiči jej převezou," uvedl starosta.

Olomoucký kraj

Hladiny řek v Olomouckém kraji dnes po středečním vydatném dešti a výrazném vzestupu postupně klesají. V kraji platí třetí povodňový stupeň už pouze na Romži v Polkovicích na Přerovsku, vyplývá z údajů Českého hydrometeorologického ústavu. Na několika zaplavených místech ale stále zasahují hasiči, kteří od úterní půlnoci až dosud v kraji řešili 250 událostí v souvislosti s vydatnými dešti a rozvodněnými toky.

"Dnešek by měl být již beze srážek. Bude tak pokračovat pokles průtoků, na dolních tocích pak kulminace a následný pokles průtoků. V pátek odpoledne lze očekávat další srážky od východu. V zasažených oblastech tak předpokládáme opětovné vzestupy hladin," řekl ČTK mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Hladina Romže v Polkovích do rána vystoupala až na 301 centimetrů, což je o 40 centimetrů více, než je hranice pro vyhlášení třetího stupně. Od rána ale pozvolna klesá a nyní má 284 centimetrů. Druhý povodňový stupeň nyní platí na řece Moravě v Olomouci-Nových Sadech, Olešnici v Kokorách na Přerovsku, Třebůvce v Lošticích na Šumpersku a na Bečvě v Přerově.

Ve středu hasiči kvůli vydatnému dešti zasahovali u více než 170 událostí, hlavně na Přerovsku. Další zásahy mají dnes. "Stavěli jsme protipovodňové hráze, připravovali jsme mobilní hrazení, plnili pytle s pískem, odčerpávali laguny i vodu ze zatopených nemovitostí. Čistili jsme stavidla i koryta řek. Odstraňovali jsme stromy spadlé do vodních toků. Monitorovali jsme situaci na jednotlivých řekách a jejich přítocích, " řekla ČTK mluvčí hasičů Lucie Balážová.

V Brodku u Přerova voda z Olešnice zaplavila pět ulic, takže hasiči tam postavili hráze z pytlů s pískem. "Voda ohrožovala 70 objektů, do 20 z nich vnikla do obytné části," řekla Balážová. Zatopený je v Brodku podjezd ve směru na Prostějov a Citov, který policisté uzavřeli. Hasiči tam přivezli velkokapacitní čerpadlo.

Podle Povodí Moravy se voda rozlévá převážně mimo zastavěná území, na několika místech zaplavila komunikace. Na Olomoucku je zaplavena silnice mezi Štěpánovem a Štarnovem. Kvůli propadlé vozovce je od středy uzavřena silnice ve Staré Červené Vodě na Jesenicku.

Dnes odpoledne hasiči odčerpávají lagunu v Liboši na Olomoucku. "Voda ohrožovala 12 objektů, takže stavíme protipovodňové hráze. Na místě je pět jednotek a čerpací kontejner. V Bystročicích na Olomoucku je aktuálně sedm jednotek s 11 čerpadly. Voda z laguny tam zaplavila několik sklepů a garáží," dodala Balážová.

Voda z Moravy v Olomouci zalila i novou náplavku, kapacita stačí

Voda z řeky Moravy po vydatném dešti zalila i rozestavěnou náplavku mezi mosty v Komenského ulici a na Masarykově třídě nedaleko centra Olomouce, která je součástí budovaných protipovodňových opatření v této části města. "Kapacita koryta řeky v centru města je momentálně na osmdesáti procentech plánovaného stavu po dokončení protipovodňových opatření," řekl dnes ČTK mluvčí radnice Michal Folta.

"S občasným zaplavením náplavky, která je součástí koryta řeky, se ovšem při konstrukci nábřeží počítalo. V korytě řeky byly přerušeny práce na protipovodňových opatřeních a odstraněny všechny stroje a materiál, které by mohly být překážkou při zvýšeném průtoku," uvedl Folta.

Na novém nábřeží Moravy u vysokoškolských kolejí je pod vodou například půlkruhové schodiště, výše položená cyklostezka je zatím v suchu. U kojeneckého ústavu dělníci opravují most přes řeku Moravu. "Práce ale nemají na kapacitu koryta žádný vliv, protože se odehrávají výlučně v horní části mostu," upozornil Folta.

V noci na čtvrtek byl v Olomouci vyhlášen druhý stupeň povodňové aktivity. Už půl hodiny před půlnocí dosáhla hladina řeky Moravy na Nových sadech výšky 390 centimetrů a dnes dopoledne má 407 centimetrů. Třetí stupeň povodňové aktivity se tam vyhlašuje při 430 centimetrech. "Hladina Moravy pravděpodobně v pátek dosáhne třetího stupně povodňové aktivity a úrovně pětileté povodně, dál už by ale podle všeho stoupat neměla," řekl Folta.

Kvůli vodě vylité z Bystřice byl uzavřen podjezd v Olomouci-Hodolanech, kterému místní neřeknou jinak než myší díra. "Silnice by měla být v nejbližších hodinách otevřena, Technické služby zde ještě odklízejí naplaveniny. Na opačném břehu zůstane ještě o něco déle uzavřený chodník a cyklostezka. Hladiny Bystřice má už ale vrchol za sebou a předpokládá se její pokles," dodal Folta.

Pardubický kraj

Hladiny řek v Pardubickém kraji postupně opadávají. Nejvyšší, třetí povodňový stupeň platil v 18:00 již jen na Loučné v Dašicích. Méně rozvodněné jsou i další toky v regionu.

Druhý stupeň značící pohotovost je podle Českého hydrometeorologického ústavu na Loučné v Cerekvici, Novohradce v Úhřeticích a Chrudkmce v Nemošicích, Doubravě v Pařížově a Třebůvce v Hraničkách. Nad běžnými stavy jsou i Třebovka, Loučná, Chrudimka a Novohradka na dalších místech či Labe.

V Luži, kde ve středu Novohradka dosáhla třetího povodňového stupně, voda větší škody nezpůsobila. "Byly zaplavené některé zahrady, sklepy, garáže, stodoly. Do obytných částí se voda nedostala," řekla ČTK starostka Veronika Pešinová. Novohradka zalila také například pole v okolí Úhřetic. Podle ředitelky Regionální agrární komory Vandy Rektorisové záplavami utrpěla zasetá pšenice. Podobné to bude i v místech, kde pod vodou zůstaly ozimy, kvůli promáčené půdě bude obtížné pole znovu přeset. Výši škod zatím nedokáže odhadnout.

Hasiči od úterní noci museli vyjíždět ke zhruba 200 zásahů. Nejčastěji odčerpávali vodu z budov i rozsáhlých lagun ze silnic, stavěli hráze a plnili pytle s pískem. Odstraňovali také popadané stromy a zlámané větve, uvolňovali ucpané propustky a nahromaděné klády a jiné překážky pod mostky stoupajících hladin řek, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. Ve středu byl kvůli záplavám uzavřeno několik úseků menších silnic, dnes zůstává pod vodou jen komunikace podél Novohradky z Luže do Dolů na Chrudimsku.

Přehrady na Chrudimce a Doubravě jsou zcela zaplněné. Pode Povodí Labe budou pokračovat poklesy vodních stavů na horních a středních úsecích vodních toků. Na vzestupu je pouze Labe pod Nymburkem.

Kraj Vysočina

Hladiny řekl na Vysočině klesly dnes odpoledne na nejnižší, první povodňový stupeň. Do 13:30 platil po středečních deštích druhý stupeň, který značí pohotovost, ještě na Svratce v Dalečíně na Žďársku. Voda se tam ve středu dostala až na třetí stupeň značící ohrožení. Vyplývá to z dat Českého hydrometeorologického ústavu.

Podle starosty Dalečína Pavla Kadlece má obec s velkou vodou nejhorší zkušenosti z roku 1997. "Tehdy teklo obcí nějakých 190 kubíků vody (za sekundu)," řekl Kadlec. Největší středeční průtok, když na Svratce platil třetí povodňový stupeň, byl asi 70 metrů krychlových za sekundu. Obec má protipovodňové hráze a voda se při vyšší hladině vylévá až pod obcí přímo do přehrady.

Na prvním stupni, tedy povodňové bdělosti, byly kolem 14:30 na Vysočině kromě Svratky na několika místech také Sázava, Želivka nebo říčka Šlapanka.

Hasiči museli ve středu po deštích odčerpávat vodu na 12 místech Vysočiny. Dnes ještě odčerpávali vodu ze suterénu školy v Nové Vsi u Chotěboře na Havlíčkobrodsku. "Škola je špatně odizolovaná, a jakmile je takováhle větší voda, stáhnou se tam spodní vody a protéká to do sklepa," řekla starostka Andrea Culková. Žádné škody podle ní ale voda nezpůsobila.

Zlínský kraj

Hladina řeky Moravy ve Spytihněvi na Zlínsku klesla dnes večer ze třetího stupně povodňové aktivity značícího ohrožení na druhý, který znamená pohotovost. Poté, co v noci na dnešek ustal ve Zlínském kraji vytrvalý déšť, klesají postupně i další vodní toky v regionu. Vyplývá to z údajů Povodí Moravy (PMO) a Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Podle mluvčího PMO Petra Chmelaře nejsou sídla podél řeky Moravy ohrožena. Na třetí povodňový stupeň vystoupaly ve středu kromě ní také hladiny Bystřičky nad stejnojmennou vodní nádrží na Vsetínsku a Luhačovického potoka v Luhačovicích-Polichně na Zlínsku. Zatímco na Bystřičce nad přehradou platil dnes večer ještě první stupeň povodňové aktivity znamenající bdělost, na Luhačovickém potoce už to nebyl žádný ze tří stupňů povodňové aktivity.

Srážky v noci postupně ustaly. Spolu s ustávajícím deštěm podle Chmelaře horní toky postupně kulminovaly. "Průtoky v nejvíce zasažených oblastech na horních tocích Bečvy, Svratky, Moravy a ve Svitavě jsou již na poklesu, případně vyrovnané. Vlivem dotoku je stále na vzestupu dolní tok Moravy a Svratky," uvedl Chmelař.

Hladiny vodních nádrží podle něj zachytávají povodňové průtoky. Dnes by podle vodohospodářů měl na horních tocích řek a potoků pokračovat pokles hladin, na dolních tocích pak očekávají kulminaci a následný pokles průtoků. "V pátek odpoledne lze očekávat další srážky od východu. V zasažených oblastech tak předpokládáme opětovné vzestupy hladin," doplnil mluvčí.

Nad spodní hranicí pro druhý stupeň povodňové aktivity se dnes večer ve Zlínském kraji stále držela hladina Moravy také v Kroměříži a Otrokovicích na Zlínsku. První povodňový stupeň platil po 19:00 kromě Bystřičky nad a pod nádrží ještě na Velké Stanovnici pod vodní nádrží v Karolince na Vsetínsku, Dřevnici pod přehradou ve Slušovicích na Zlínsku a také na Fryštáckém potoce pod přehradou u Fryštáku na Zlínsku.

Podle předpovědi ČHMÚ bude dnes večer a v noci v regionu oblačno až zataženo, k ránu na jihovýchodě Zlínského kraje místy s občasným deštěm. V pátek by mělo být zataženo, postupně od jihovýchodu na celém území kraje s deštěm, místy i trvalejším. V části Moravy a Slezska a na severovýchodě Čech podle ČHMÚ nadále hrozí povodně.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je úterý 20. října 2020

Očekáváme v 3:00 3°C

Celá předpověď