Hořicím chybí voda,je zakázáno plnění bazénů, zalévání a mytí aut

foto Pitná voda, cisterna - ilustrační foto.

Hořice (Jičínsko) - Devítitisícové Hořice na Jičínsku nemají kvůli rekonstrukci jedné ze dvou úpraven vody dostatek pitné vody. V minulých dnech musely vodu dovážet z Lázní Bělohrad. Hořický vodoprávní úřad proto lidem vyhláškou zakázal používání pitné vody na napouštění bazénů, zalévání zahrad a mytí automobilů. Povoleno je používat vodu na pití, vaření a osobní hygienu. Zákaz platí na tři měsíce do 19. září, uvedly město a Vodohospodářská a obchodní společnost Jičín (VOS).

"Omezení užívání pitné vody platí jak pro město Hořice, tak pro obce Holovousy, Chodovice, Chloumky, Dachovy, Březovice, Doubravu a Libonice. Prosíme obyvatele o respektování tohoto opatření. Věříme, že se brzy situace zklidní," uvedl hořický starosta Aleš Svoboda (Šance pro rozvoj). V oblasti nyní funguje pouze úpravna vody v Březovicích, jejíž zdroje kvůli nadměrného odběru v nynějších vedrech přes nepřetržitý provoz nestačí. Druhá úpravna v Libonicích je od loňského srpna v rekonstrukci, která má skončit letos v prosinci. Libonická úpravna zásobovala vodou asi třetinu obyvatel města a obec Holovousy.

"Dosud kapacita zdrojů bez problémů stačila, ale protože lidé začali napouštět bazény a hojně zalévat, odběr se velmi zvýšil. Museli jsme tak kyvadlově dovážet vodu z Lázní Bělohradu do (hořického) vodojemu Nová Anna. Situace se bohužel stupňovala, a protože nechceme ohrozit dodávku pitné vody, požádali jsme vodoprávní úřad o vydání omezení odběrů," řekl ředitel VOS Richard Smutný.

Než vodárny začaly opravovat libonickou úpravnu, udělaly v roce 2015 stomilionovou investici do březovické úpravny. Ta prošla celkovou modernizací a byla zvýšena její kapacita.

Technologie libonické úpravny se podle Smutného již blížily ke konci životnosti. Na přestavbu úpravny za 48,5 milionu korun bez DPH vodárny získaly padesátiprocentní dotaci od Státního fondu životního prostředí. "Stavba běží podle plánu, už jsou provedeny všechny hrubé bourací práce, máme elektro rozvody a nainstalované technologie. Ty se teď postupně potrubím propojují. Stavba by měla skončit v prosinci a od ledna 2020 je plánován roční zkušební zátěžový provoz," uvedl Smutný.

Na Hořicku se dlouhodobě potýká s nedostatkem vody obec Doubrava. Vodohospodáři tam musejí pravidelně zavážet pitnou vodu, tamní voda není kvalitní. Vodárny proto chystají napojení Doubravy vodovodem na zdroje v Březovicích.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 20. října 2019

Očekáváme v 7:00 8°C

Celá předpověď