Holčička ze známky vzpomíná po 95 letech na své setkání s Masarykem

foto Natáčení Četkastu k výstavě ČTK Prezidentské okamžiky, která je k vidění na Letní filmové škole (LFŠ) v Uherském Hradišti, 13. července v Praze. Šéfredaktorka zpravodajství ČTK Radka Matesová Marková (vlevo) a účastnice workshopu ČTK na LFŠ studentka Eliška Bervidová při online rozhovoru s osmadevadesátiletou Evou Haňkovou-Neugebauerovou z Kalamazoo v americkém státě Michigan, která je vyobrazena na poštovní známce z první republiky jako tříleté děvče s prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. Fotografie, podle které známka vznikla, je součástí výstavy.

V náruči prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka se Eva Neugebauerová ocitla jako tříletá. Fotografie, která vznikla v červnu 1928 během prezidentovy návštěvy Žďáru nad Sázavou, se stala jedním ze symbolů první republiky. Deset let po jejím pořízení posloužila jako předloha jedné z nejslavnějších československých známek.

Když půl roku po Masarykově smrti známka vyšla, stala se z Evy na chvíli svým způsobem celebrita. Válka a nástup komunismu převrátily její život naruby, už jako provdaná Eva Haňková emigrovala v roce 1950 na Západ. Nyní je jí 98 let, je v obdivuhodné kondici a na své slavné setkání s TGM vzpomíná ve videu, které vzniklo k nové fotografické výstavě ČTK Prezidentské okamžiky.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 1. října 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď