Hnutí Přísaha kandiduje ve 49 městech a obcích, do Senátu v Bruntále

foto Předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta zahájil celostátní kampaň do komunálních a senátních voleb, 23. srpna 2022, Hradec Králové.

Hradec Králové - Hnutí Přísaha bývalého policisty Róberta Šlachty bude v zářijových komunálních volbách samostatně kandidovat ve 49 městech a obcích. Při započítání i městských částí v nich hnutí postavilo 62 kandidátek. Na dalších 18 místech kandiduje s jinými subjekty. Do Senátu má hnutí kandidáta v obvodu Bruntál. Při zahájení celostátní předvolební kampaně to v Hradci Králové ČTK řekl předseda hnutí Šlachta. Sám je lídrem kandidátky ve svém bydlišti v Pohořelicích na Brněnsku.

Fotogalerie

"Za velký úspěch budeme považovat, když překročíme pětiprocentní hranici v některém z velkých měst. Úspěchem bude umístění se v zastupitelstvu i jinde," řekl Šlachta. Ze statutárních měst hnutí postavilo kandidátky v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Olomouci, Ústí nad Labem a v Karlových Varech. Nejvíce kandidátek má podaných v Jihomoravském kraji, a to 14. Následují Moravskoslezský kraj s devíti kandidátkami a Středočeský kraj s osmi.

V některých městech Přísaha, přes původní záměry, kandidovat nebude. Kandidátku hnutí nepostavilo například v Hradci Králové, žádnou samostatnou kandidátku nemá v Pardubickém a Jihočeském kraji. "V Hradci Králové a Českých Budějovicích jsme o možné koalici vyjednávali s jinými subjekty, ale bohužel programově jsme se úplně neshodli a raději jsme do těch kandidátek nešli," řekl Šlachta.

Také u voleb do Senátu Přísaha nenaplnila původní představu kandidovat tak v pěti obvodech. "Přísaha chce, aby její kandidáti dodržovali volební program a pravidla Přísahy. S lidmi, s kterými jsme (o kandidatuře do Senátu) vyjednávali a nebyli členové Přísahy, jsme se nebyli schopni úplně shodnout na prioritách," řekl Šlachta. Kandidátem Přísahy bude jako nestraník v obvodu Bruntál bývalý poslanec ČSSD a ministr kultury Antonín Staněk.

Náklady na předvolební kampaň Šlachta za celé hnutí odhadl v řádech statisíců korun. Finančně se na kampani podle něj budou podílet i kandidáti. Voliče chce hnutí oslovit například plakáty na plotech či balkonech svých příznivců, sázet bude hlavně na kontaktní a letákovou kampaň. "Sám již objíždím města a obce, kde kandidujeme," řekl Šlachta.

Mezi hlavní témata Přísahy v kampani budou pod Šlachty patřit sociální věci, především pomoc lidem se zdražováním energií. "Tématem pro nás nadále zůstává korupce a plýtvání se státními penězi. Kauz, které v současné době vyskakují, jako Dozimetr, je čím dál víc," řekl Šlachta.

Přísahu zaregistrovalo ministerstvo vnitra loni v dubnu. V loňských volbách do Sněmovny hnutí zůstalo těsně pod pětiprocentní hranicí nutnou pro zisk poslaneckých mandátů. Výsledkem 4,68 procenta ale předčila například sociální demokraty nebo komunisty, kteří ze sněmovny vypadli.

Vloni hospodařilo hnutí podle výroční zprávy s přebytkem 5,2 milionu korun. Náklady vyčíslilo na 49,1 milionu a výnosy na 54,3 milionu korun. Od státu dostala Přísaha 25,2 milionu korun na úhradu volebních nákladů a 2,4 milionu korun na činnost, stejně významnou položku tvořily dary ve výši 27 milionů korun. Na volební kampaň dala Přísaha 43,8 milionu korun.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pátek 30. září 2022

Očekáváme v 17:00 12°C

Celá předpověď