Hnutí ANO vyhrálo v deseti krajích, dva má STAN, jeden ODS

foto Druhý den voleb do krajských zastupitelstev a prvního kola voleb do třetiny Senátu 3. října 2020. Začátek sčítání hlasovacích lístků v jednom z ostravských volebních obvodů krátce po uzavření volebních místností.

Praha - Hnutí ANO premiéra Andreje Babiše znovu ovládlo krajské volby. Vyhrálo v deseti ze 13 krajů, před čtyřmi lety zvítězilo v devíti krajích. Ve Středočeském kraji vyhrálo hnutí STAN, v Královéhradeckém kraji zvítězila koalice ODS, STAN a Východočeši a v Libereckém kraji jasně obhájili vítězství Starostové pro Liberecký kraj. Povolební vyjednávání v krajích už začala, v některých regionech se proti vítěznému hnutí ANO formuje koaliční opozice.

Hnutí ANO letos neobhájilo vítězství ve středních Čechách a v Královéhradeckém kraji. Premiérově ale vyhrálo v Jihočeském kraji a na Vysočině. V těchto regionech byla před čtyřmi lety první ČSSD. Hnutí ANO poprvé zvítězilo také ve Zlínském kraji, kde v roce 2016 vyhrála KDU-ČSL. Letošní výsledek je ale těsný, ANO získalo 19,11 procenta a lidovci 18,63 procenta. Hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) s výsledkem není spokojen, čekal vítězství. ANO letos obhájilo vítězství v Moravskoslezském, Ústeckém, Olomouckém, Pardubickém, Plzeňském, Karlovarském a Jihomoravském kraji. Celkově bude mít ANO 178 mandátů, tedy o dva víc.

Premiér Babiš považuje výsledek hnutí ANO, jehož je předsedou, ve volbách za skvělý. Poděkoval všem občanům, kteří i přes koronavirovou epidemii přišli k volbám. Kvůli mediální masáži a stálé kritice vlády měl z voleb obavy, jediným programem opozice je podle něj porazit Babiše ve sněmovních volbách příští rok. Předseda kabinetu též uvedl, že nehodlá zasahovat do vyjednávání o koalicích v jednotlivých krajích, je to podle něj na tamních organizacích. Výsledky senátních voleb příliš nesledoval.

Podle politologů vítěznému hnutí ANO po krajských volbách hrozí, že v řadě regionů vzniknou koalice bez něj. Ladislav Mrklas z CEVRO Institutu v Praze ČTK řekl, že volby jsou také obrovskou porážkou koaliční ČSSD a komunistů, kteří menšinový kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) tolerují. Podle Josefa Mlejnka z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy je to pro ANO varování před sněmovními volbami v příštím roce. Politology, které ČTK dnes oslovila, zaujala také vysoká volební účast.

I když ANO ve většině krajů zvítězilo, leckde se proti němu už formuje koaliční opozice. V Jihomoravském kraji se jedná o koalici KDU-ČSL, Pirátů, ODS a STAN. Strany by obešly vítězné ANO. Hejtmanem by mohl být lídr KDU-ČSL Jan Grolich. Také v Pardubickém kraji se už strany stávající koalice, v níž ANO chybí, dohodly na jejím pokračování. Jednání začalo i v Moravskoslezském kraji, hejtman Ivo Vondrák (ANO) chce i v dalším období spolupracovat s KDU-ČSL a ODS. Jednat bude i s ČSSD a Piráty. Vznik koalice ale očekává brzy. ANO v kraji zvítězilo se ziskem přes 30 procent hlasů, získalo 24 ze 65 zastupitelů a pro ostatní strany bude obtížné ho obejít.

Na opoziční roli se těší dosavadní středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO), je ale připravena jednat s ostatními stranami o nové koalici. Zatím však podle ní hnutí ANO nikdo neoslovil. Jednička vítězného hnutí STAN ve Středočeském kraji Petra Pecková chce o koalici jednat s ODS, Piráty a TOP 09.

Nejvíce zastupitelských mandátů ztratily v letošních krajských volbách ČSSD a KSČM. Vládní sociální demokraté přišli proti volbám v roce 2016 o 88 zastupitelů a budou jich mít 37. Počet krajských mandátů komunistů se sníží z 86 na 13. Propad o osm na 53 křesel regionálních zastupitelů zaznamenali i lidovci.

Letošní krajské volby, které na rozdíl od těch předchozích doprovázela epidemie covidu-19, přilákaly k volebním urnám 37,9 procenta oprávněných voličů. Letošní účast u krajských voleb byla vyšší než v letech 2016 i 2012. Před čtyřmi lety přišlo volit do krajů 34,6 procenta. Vyšší účast byla jen v roce 2008, kdy volilo 40,3 procenta voličů. U voleb do třetiny Senátu přišlo volit 36,71 procenta voličů.

Výsledky krajských voleb zde.

Výsledky senátních voleb zde.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je pondělí 26. října 2020

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď